Pisałyśmy już kiedyś o tym na jakiej podstawie zdecydować o zatrudnieniu projektanta. To decyzja dość ważna i wymaga dłuższego zainteresowania, ale poza tym równie ważne jest to na jakim etapie taką współpracę najlepiej nawiązać. Oczywiście w tym wypadku również pierwsze pytanie, jakie należy zadać to: kiedy jest odbiór mieszkania? Jeśli kupujemy mieszkanie w inwestycji zakończonej i można od razu odebrać klucze, to oczywiście im szybciej zdecydujemy się na biuro projektowe tym lepiej. Ale co jeśli inwestycja jest w trakcie budowy i czasu jest mnóstwo? Kiedy zacząć szukać projektanta wnętrz by zdążyć z decyzją?

Czy im wcześniej tym lepiej?

Pewnie dla nas najlepiej byłoby powiedzieć: oczywiście, projektant jest potrzebny zawsze, wszędzie i na każdym etapie :P  Niemniej to nieprawda. To zależy przede wszystkim od oczekiwań w stosunku do usługi. Do czego projektant jest w ogóle potrzebny? Czy potrzebujemy projektu całości, czy może interesuje nas jedynie przearanżowanie układu funkcjonalnego?

Zdarzają nam się klienci, którzy zgłaszają się na konsultacje w sprawie konkretnej nieruchomości jeszcze przed zakupem, chcąc sprawdzić możliwości aranżacyjne. Taka opcja pozwala na rozważenie czy mieszkanie, którego zakup planujemy spełni nasze oczekiwania, czy lepiej poszukać czegoś innego. Natomiast co, jeśli decyzja już została podjęta i do odbioru czeka nas rok lub nawet więcej? Albo – co gorsza ? – deweloper umożliwia jeszcze wprowadzanie zmian aranżacyjnych? Bardzo często dostajemy wtedy zapytania czy można przygotować rysunki „na szybko”, bo za tydzień mija termin zgłaszania poprawek. To oczywiście za krótki okres, ale również nie dla każdego klienta wprowadzanie zmian aranżacyjnych będzie potrzebne. Więc:

Czy szukanie projektanta na etapie zmian aranżacyjnych ma sens?

I tu ponownie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeżeli główną motywacją jest to, by mieć na etapie odbioru mieszkania wszystkie instalacje gotowe i „na szybko się wprowadzić” lub zaoszczędzić na zmianach czy ekipie budowlanej… wtedy odpowiedź brzmi NIE. Decyzja o tym, by zatrudnić projektanta na etapie zmian aranżacyjnych jest z pewnością dla świadomych klientów. Przede wszystkim świadomych swoich potrzeb, które mogą się zmienić w trakcie. Często od etapu zmian aranżacyjnych do odbioru nieruchomości mija bowiem rok albo i więcej.

Czy jestem gotowy na decyzje?

Tak więc warto rozważyć: Czy jestem w stanie podjąć wszystkie decyzje na rok przed wprowadzeniem się? Czy wszystkie moje oczekiwania zostały kilkukrotnie przemyślane? I w końcu – czy liczę się z tym, że w przypadku zmiany zdania będzie trzeba korekty wykonać raz jeszcze? Jeżeli odpowiedź na te pytania to „NIE”, lepiej poświęcić czas do odbioru na przejrzenie inspiracji i zastanowienie się, jakie są dokładne oczekiwania w stosunku do nowej przestrzeni.

Co poza instalacjami?

Poza tym kolejną ważną rzeczą jest to, że najczęściej przygotowanie instalacji nie jest końcem wszystkich zmian. Staramy się uczulać na to naszych klientów, że pomimo wcześniejszego przygotowania czasem zachodzi potrzeba przerobienia czegoś po zakończeniu całego projektu wykonawczego. Projektując np. łazienkę zwracamy uwagę na to, by umiejscowienie elektryki nie było przypadkowe w stosunku do układu płytek. Oczywiście wybór płytek następuje w znacznie późniejszym etapie niż zmiany aranżacyjne. Tak więc ze względów estetycznych czasem przesuwamy nieznacznie takie punkty. Podobnie wypusty do lamp czy kinkietów mogą ulec zmianie jeśli wybierzesz specyficzne lampy. Dla przykładu: aranżację poniższej łazienki przygotowałyśmy specjalnie pod wybraną do niej lampę na regulowanym ramieniu, która została zamontowana na suficie. Takie decyzje podejmujemy dopiero po zakończeniu pracy nad całym projektem. Na etapie zmian aranżacyjnych najprawdopodobniej ten punkt oznaczyłybyśmy na boku lustra lub nad nim jako kinkiet (w zależności od rodzaju).

studio projektowe kreatura blog przykład łazienki

Tego rodzaju przeróbka nie jest oczywiście duża, ale zdarza się, że klienci chcą dołożyć np. dodatkowe oświetlenie dekoracyjne, które nie zostało zaplanowane wcześniej. Dodatkowe punkty najczęściej wiążą się z poprowadzeniem nowego kabla, a zatem wymagają bruzdowania i szpachlowania. To zaś generuje dodatkowe koszty oraz czas pracy. Na zmiany może mieć również wpływ inny wybór mebli. Na przykład łóżko z szerszym zagłówkiem czy większy stół. Oczywiście możesz założyć, że chcesz za wszelką cenę dopasować się do stworzonego wcześniej układu, ale w praktyce tak szczegółowe potrzeby jest dość ciężko określić na etapie wyboru mieszkania. Od ogółu do szczegółu sprawdza się zdecydowanie lepiej ?

Kiedy projektant na etapie zmian aranżacyjnych jest dobrym pomysłem?

Dla doświadczonych

Czyli gdy Inwestor projektuje dla siebie kolejne mieszkanie z rzędu ? Wtedy najczęściej łatwiej jest zdefiniować pewne potrzeby. Także z drugiej strony jest u klienta świadomość, że kolejne, nieplanowane zmiany tak czy inaczej będą się wiązały z dodatkowym kosztem. Taka świadomość jest bardzo ważna, bo szczędzi pewnych złudzeń i rozczarowań na etapie realizacji. Tym samym pozwoli przejść proces bardziej bezstresowo.
Jeżeli jesteś tego wszystkiego świadomy, a jednocześnie masz w małym palcu swoją listę życzeń względem nowego lokum, to wprowadzenie zmian u dewelopera jest dużą oszczędnością. I to zarówno czasu jak i pieniędzy.

Gdy zależy nam na czasie

Jeśli potrzeby zostały przeanalizowane dokładnie lub zmiany konieczne do wprowadzenia w układzie są dość oczywiste, przygotowanie zmian aranżacyjnych zaoszczędzi sporej dawki roboty dla ekipy budowlanej. Pozwoli też na przejście od razu do układania płytek czy innych okładzin. Ta opcja jest również bardzo korzystna, w przypadku mieszkań projektowanych pod wynajem. ALE – należy tu również pamiętać o tym, że w takim razie wszystkie materiały muszą zostać koniecznie zamówione odpowiednio wcześniej! Inaczej oszczędność czasu będzie jedynie pozorna. Tak więc poza opracowaniem zmian z projektantem u dewelopera należy zamówić pozostałą część projektu odpowiednio szybciej, zostawiając sobie czas na spokojne decyzje. O tym ile czasu należy zaplanować na sam projekt będziemy jeszcze pisać dokładniej w osobnym artykule.

Tu warto również wspomnieć o ogrzewaniu podłogowym wodnym. Czasem istnieje możliwość zamówienia położenia instalacji przez dewelopera. To również warto rozważyć ze względów czasowych. Przygotowanie takiego ogrzewania po odbiorze mieszkania wiąże się ze skuwaniem wszystkich wylewek i później robieniu nowych. Wstrzymuje to wszystkie pozostałe prace na co najmniej miesiąc. Tak więc jeśli jesteście zdecydowani na tego typu rozwiązanie, warto zapytać czy za dodatkową opłatą deweloper może je przygotować.

W tzw. przypadkach „innych”

Poza tym w przypadku… nietypowych próśb. Zdarzyło nam się prosić deweloperów o np. nie tynkowanie sufitu by odsłonić znajdujący się pod spodem beton. W tym przypadku koszt odsłonięcia go po tynkowaniu jest dość wysoki, a efekt nie tak zadowalający jak beton nigdy nie tynkowany.

Oczywiście współpraca na etapie zmian aranżacyjnych jest również szansą dla mniej zdecydowanych na przetestowanie wybranego biura projektowego i sprawdzenie, czy praca nad projektem będzie przebiegać tak, jak było to spodziewane. Jeśli nie, zawsze pozostaje zapas czasu na znalezienie kogoś bardziej odpowiedniego. O tym jak zatrudnić projektanta, możecie przeczytać TUTAJ.

zmiany aranżacyjne blog studio kreatura

Jakie są zalety poszukiwania projektanta na wczesnym etapie?

Przede wszystkim więcej czasu na podjęcie decyzji dla Inwestora. I to na każdym kroku. Od wyboru samego biura projektowego, do przemyślenia wstępnej aranżacji, a co za tym idzie na projekt całości również. Tu musisz indywidualnie ocenić, z jaką ilością czasu na decyzje czujesz się komfortowo. Z naszego doświadczenia wynika, że każdy klient twierdzi, że podejmuje decyzje szybko, ale najczęściej mocno mija się to z prawdą ? Decyzja o przeznaczeniu całego budżetu na określone produkty jest obarczona pewną presją i wątpliwościami. Warto więc samemu sobie dać trochę przestrzeni na te decyzje. Zatrudniając projektanta na kilka miesięcy przed planowaną realizacją w zasadzie decyzje trzeba podejmować od razu i to jedna za drugą. Dlatego naszym zdaniem lepiej się wcześniej zastanowić kiedy zacząć szukać projektanta wnętrz by nie zwariować.

A co na to my jako projektanci?

Otóż nie ma co ukrywać, że przygotowanie projektu z rocznym zapasem czasu może być bardzo kuszące no i oczywiście w takiej sytuacji najczęściej łatwiej jest znaleźć czas na dodatkowy projekt. ALE – jak zwykle musi być haczyk ;). Taka współpraca jest satysfakcjonująca i sensowna jedynie wtedy, gdy Inwestor jest naprawdę gotowy na to, z czym to się je :) Mamy tu na myśli gotowość do podjęcia decyzji. Czyli np. prysznic czy wanna, jakie kolory lubimy, czy jesteśmy gotowi wybrać płytki mimo, że będziemy je kupować za 6 miesięcy? Czy rzeczywiście jesteś w stanie pogodzić się z faktem, że wybieramy wszystko, nawet lampy, dłuuugo przed realizacją? I że następnie projekt chowamy do szuflady i czeka? Jeśli odpowiedź to nadal „NIE” to lepiej z projektem zaczekać, a w międzyczasie poświęcić czas na analizę swoich potrzeb.