Kiedyś popularne fototapety w łazienkach powoli odchodzą do lamusa, a zamiast tego pojawił się ogrom nowych możliwości pod postacią tapet dedykowanych do stref mokrych. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów z katalogami rozwiązań i nowe możliwości personalizacji. My też coraz chętniej stosujemy to rozwiązania. Dzisiaj postaramy się podpowiedzieć jaka tapeta pod prysznic będzie odpowiednia w i ogóle jak ugryźć cały temat 😉

Na zdjęciu tapety naszego autorstwa otaczające wannę wolnostojącą. Resztę projektu zobaczysz TUTAJ

Czym wyróżniają się tapety pod prysznic?

Jeśli zastanawiacie się czy tapeta w łazience jest dobrym wyjściem w Waszej sytuacji, to wymienimy kilka najważniejszych cech, które naszym zdaniem przemawiają na korzyść tego rozwiązania.

Oryginalne wzory

Nie bez powodu jest coraz mniej amantów wklejania rekinów pod prysznicem czy zachodu słońca. 😉 Zdjęcie na ścianie pod prysznicem już odchodzi do lamusa, a klienci poszukują czegoś wyjątkowego i zachwycającego. W tym wypadku tapeta pod prysznicem wjeżdża na białym koniu. To coś co z miejsca zapewni nam efekt WOW. Możemy wybierać z wielu producentów, u których grafiki są tworzone przez artystów. Wzory mają najczęściej formę jednego obrazu, z którego możemy wybrać interesujący nas kadr. Znajdziemy murale w zasadzie w każdym stylu. Zarówno bardziej minimalistyczne i abstrakcyjne jak i klasyczne lub zabawne.

Możliwości personalizacji

Najczęściej każdy producent umożliwia wprowadzanie pewnych modyfikacji. Mogą to być zarówno:

  • Wybranie kadru na podstawie wymiarów waszej ściany i zrobienie wizualizacji
  • Wybranie spośród kilku opcji kolorystycznych lub prośba o własną paletę barw
  • Czasem nawet „zdjęcie” jakiegoś elementu tapety, np. napisu pojawiającego się na grafice
  • Wysłanie próbki
tapeta pod prysznic apartament na garnizonie

Mural z WET SYSTEM Wall&Deco. Zobacz projekt TUTAJ

W tym momencie najczęściej wizualizację kadru dostajemy w zestawie i czasem również próbkę. Natomiast za zmianę kolorystyki najczęściej trzeba już dopłacić. Możemy podać interesujący nas odcień, do którego chcemy się zbliżyć. Czyli np. podać kolor z palety NCS lub poprosić o np. intensywniejszą wersję kolorystyczną.

Tekstury

Jednym z tych elementów, który definitywnie odróżnia murale pod prysznic od fototapet jest faktura samej tapety. Producenci oferują różne tekstury do wyboru. Mogą przypominać płótno obrazu czy tynk dekoracyjny. Dzięki temu tapeta nie wygląda jak wydruk zrobiony w domu, a imituje efekt pracy ręcznej. To jaka tapeta pod prysznic będzie tu odpowiednia zależy też od reszty elementów aranżacji.

Mural pod prysznicem. Nowoczesne wnętrze z antykami.

Mural Wall&Deco w prysznicu. Zobacz projekt TUTAJ.

Jakich producentów warto sprawdzić?

Jednym z naszych ulubionych producentów jest Wall&Deco. Poza rozwiązaniem nazywanym WET SYSTEM możemy zamówić każdą tapetę z kolekcji w tej wersji. Jeśli szukacie wzoru, który Was zaskoczy, to dla nas to must have! Inni producenci, którzy regularnie przewijają się w naszych projektach to np. Inkiostro Bianco, Glamora, One Wall Design, Wonderwall. Każdy z nich ma swoje autorskie rozwiązanie do stref mokrych.

Niemniej istnieją również firmy, które zajmują się impregnacją wybranych przez nas tapet, niekoniecznie dedykowanych do stref mokrych. To znaczy, że możemy również wybrać tapety z rolki w formie muralu. Wtedy jeden „obraz” jest pocięty na rolki i zamawiamy komplet. Wtedy domawiamy usługę krycia jej żywicą. To jeszcze bardziej powiększa wachlarz możliwości. Przed zdecydowaniem się na konkretny wzór warto dopytać u wykonawcy czy dana tapeta może być użyta pod prysznicem. To zależy od materiału, z którego jest wykonana.

W czym może w takim razie pomóc projektant?

Jeśli proponujemy tapetę pod prysznic, to nigdy jedynie jako rozwiązanie. Zawsze pojawia się ona w projekcie w kontekście konkretnego wzoru, który jest dopasowany do całej aranżacji. Jednocześnie na samym wyborze tapety się nie kończy, bo należy dopasować do całości resztę elementów.😊 Zazwyczaj staramy się zgromadzić próbki do całości, by połączenia między tapetą, a wybranymi płytkami nie zostawiać przypadkowi. Oprócz tego oczywiście to my wybieramy kadry lub dopasowujemy kolory NCS jeśli oferowana kolorystyka odbiega nieco od efektu, na którym nam zależało.

Czy warto zamawiać próbki?

Wiemy, że coraz częściej zamówienie próbki do tapety wiąże się z poniesieniem opłaty, jednak niezmiennie rekomendujemy tę opcję. Dzięki temu możecie zobaczyć na żywo teksturę tapety i jej dotknąć, a także sprawdzić kolory, które wyglądają inaczej na ekranie monitora. Pamiętajcie, że kolory nie tylko będą się różnić od rzeczywistości, ale też na każdym monitorze będą wyglądać inaczej:) To komplikuje trochę przewidywania ;)

Warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej próbka ma rozmiar A4 (lub mniej czy więcej) i zawiera kadr z naszego wzoru w dopasowanej do wymiarów skali. Czyli to taki wycinek w skali 1:1. W związku z tym, że najczęściej we wzorze pojawiają się różne kolory, warto od razu zastanowić się, który fragment jest nam najbardziej potrzebny i taki zamówić. Może np. tapeta ma jeden akcent czerwieni, który pojawia się w jednej jej części? Jeśli ten akcent decyduje jaka tapeta pod prysznic zostanie wybrana, to zamówcie dany fragment.

dom na warmii mural glamora

Na tym zdjęciu mural z kolekcji Glamory. Znajduje się akurat w jadalni, ale to akurat przykład tapety, w której kolory zostały zmodyfikowane na nasze potrzeby. TUTAJ obejrzyj pierwotną kolorystykę i zobacz, co zmieniłyśmy.

Jak połączyć tapetę z całością aranżacji?

Naszym zdaniem wzory tapet są najczęściej tak sugestywne, że to do tapety powinniśmy dobierać resztę elementów, a nie odwrotnie.

  1. Tapetę najczęściej stosujemy na głównej ścianie. Określenie co znaczy główna zależy trochę od aranżacji. Czasem jest to ściana naprzeciwko wejścia, czasem jedna ściana we wnęce albo też po prostu największa ściana, na której np. jest wyeksponowane też ładne lustro i oświetlenie.
  2. Jak już mamy próbkę to dobieramy kafle😊 Nigdy na odwrót! Tonacja kolorystyczna jest bardzo ważna i to ona przede wszystkim decyduje jaka tapeta pod prysznic będzie odpowiednia. Czyli np. jeśli tapeta ma kolory wpadające lekko w zieleń to szukamy adekwatnych płytek z taką nutą. Połączenie tapety wpadającej w zieleń z białymi płytkami z nutą niebieskiego może się nie udać 😉
  3. Zwróćcie uwagę na oświetlenie w pobliżu tapety. Podświetlenie w postaci led, kinkiet na tapecie dalej na ścianie lub spot, który możemy na nią nakierować mogą ładnie podkreślić efekt i teksturę.
  4. Najczęściej do muralu staramy się dobierać bardziej stonowane, niewzorzyste płytki, choć oczywiście nie musi to być regułą 😉 Jeśli szukacie wzoru sami to polecamy dobranie neutralnej bazy. Przy odważniejszych połączeniach raczej sugerujemy korzystanie z pomocy projektanta.
tekstury tapet

Różne tekstury tapet.

tapeta z zywica

Różne tekstury. Na dużej póbce z lewej widoczny połysk to warstwa żywicy.

Kto montuje taką tapetę?

Montaż tapet w łazienkach wykonuje dla nas wykonawca ogólnych prac budowlanych w danej inwestycji lub dedykowana do tego firma. Warto decyzję o tym podjąć jeszcze przed zakupem tapety, bo wybierając specjalizującą się w tym firmę mamy czasem możliwość kupienia u nich tapety wraz z montażem z obniżoną stawką VAT 8% (dla klientów indywidualnych).

Wybranie od razu docelowego wykonawcy jest też istotne ze względu na koordynację prac. Ścianę pod tapetę trzeba dokładnie przygotować. Tym najczęściej zajmuje się już wykonawca całościowych robót. Sam montaż tapety trwa też kilka dni. Systemy do stref mokrych to rozwiązania warstwowe. Czyli ekipa montująca system pojawi się np. 5 razy na budowie i dopiero po wyschnięciu całości będzie można wrócić do reszty wykończenia.

Jak przebiega montaż tapety?

  1. Najpierw istotne jest przygotowanie powierzchni. Nie naklejamy tapety na starą farbę. Powierzchnia musi być równa, a także wykończona jasnym jednolitym kolorem zmywalnej farby, najlepiej białym. Pamiętajmy, że przebarwienia na pierwszej warstwie lub nawet długopis mogą przebijać przy jasnych wzorach! Po odpowiednim wyrównaniu powierzchni taką tapetę możemy nawet ułożyć na starych płytkach. Pod tapetą ściana powinna być także zaizolowana folią w płynie.
  2. W zależności od systemu zaczynamy od 1-2 warstw specjalnego podkładu gruntującego. Między warstwami jest też konieczna przerwa czasowa.
  3. Następnie odbywa się montaż tapety.
  4. Po montażu tapety stosujemy impregrant. Tu też mogą być nawet 2-3 warstwy z przerwami na wyschnięcie. Nie ważne jaka tapeta pod prysznic zostanie wybrana – każdy system ma tę warstwę. Tak jak pisałyśmy wcześniej, można też domówić impregnację
  5. Ostatni etap to izolacja krawędzi, np. przy odpływie liniowym i wykończenie sylikonem (także pod rozetami baterii!).
  6.  

Jeśli te wskazówki były dla Was pomocne lub macie jakieś pytania – dajcie znać w komentarzach! :)