Drzwi ukryte to taki chiński kurczak w 100 smakach :) Możemy je przyrządzić na milion sposobów i w każdym wnętrzu będą wyglądać zupełnie inaczej! Dlatego w różnych wariantach regularnie pojawiają się w naszych realizacjach. Postaramy się Was dzisiaj zainspirować i pokazać jak niesamowite efekty można osiągnąć stosując tego typu stolarkę drzwiową, a także na jakie szczegóły zwrócić uwagę wybierając to rozwiązanie.

tapeta w chmury w sypialni

Drzwi ukryte wykończone tą samą tapetą co ściana. Zobacz resztę TUTAJ

Czym różnią się drzwi ukryte od zwykłych drzwi?

Drzwi ukryte to drzwi, których ościeżnica jest niewidoczna – zostaje zabudowana w ścianie. W związku z tym zamiast „ramy” okalającej skrzydło, drzwi wyglądają jakby ktoś zamontował skrzydło prosto w ościeżu 😉 To powoduje, że z założenia na ścianie z drzwiami „mniej się dzieje”, a oprócz tego możemy w ciekawy sposób wcielić drzwi w resztę ścian.

Dlaczego wybieramy drzwi ukryte?

To rozwiązanie, które stosujemy w bardzo konkretnych przypadkach:

  • Gdy zależy nam na bardzo minimalistycznym efekcie – w takich realizacjach każdy dodatkowy „odstający” element może zaburzyć efekt, więc rezygnacja z ościeżnicy widocznej wiele ułatwia
  • Wtedy gdy chcemy zamaskować któreś wejście – Zdarza nam się stosować inne, dekoracyjne drzwi do reprezentacyjnych pomieszczeń, a stosować skrzydła ukryte do np. wejścia do garażu czy spiżarki.
  • Gdy chcemy by drzwi nie odróżniały się od ściany – np. gdy planujemy wykończyć całą ścianę i drzwi tą samą tapetą lub pomalować na jednakowy kolor
  • Jak chcemy całą ścianę obłożyć jakimś materiałem typu płyta stolarska / lustro

Jak widać drzwi ukryte dają multum opcji :D

Hol wejściowy. Nowoczesne wnętrze z antykami.

Drzwi ukryte na pełną wysokość pomieszczenia i listwy wpuszczane w ścianę. Projekt TUTAJ

Jakie są rodzaje drzwi ukrytych?

Drzwi ukryte możemy zamówić w dość sporej ilości wariantów, więc zasadniczo do każdej sytuacji znajdzie się coś odpowiedniego. Najważniejsze elementy, które będą wyróżniać skrzydła to:

  • drzwi z górną belką / bez górnej belki
  • skrzydło standardowe / na pełną wysokość pomieszczenia
  • skrzydło zwykłe / wzmocnione
  • rodzaj wykończenia powierzchni

Omówimy pokrótce te elementy by pokazać jaki typ skrzydła nadaje się do którego zastosowania. Zazwyczaj każdą z tych opcji możemy spersonalizować przy zakupie, choć niekoniecznie u wszystkich producentów. O szczegóły oczywiście warto podpytywać sprzedawców, ale postaramy się zostawić Was z rozeznaniem jakie warianty warto rozważyć 😉

Drzwi z górną belką lub drzwi bez górnej belki

W standardowych drzwiach ościeżnica okala skrzydło zawsze dookoła – oba boki i górę. W drzwiach ukrytych mamy możliwość wyboru, czy ościeżnica ma biec dookoła drzwi czy jedynie po bokach. Oczywiście rama z trzech stron daje więcej stabilności, ale wersja bez górnej belki jest nieoceniona gdy chcemy zastosować drzwi ukryte na pełną wysokość pomieszczenia. Wtedy drzwi są widoczne tylko w postaci dwóch linii na ścianie.

Łazienka z prysznicem. Nowoczesne wnętrze z antykami.

Drzwi bez belki górnej w łazience. Projekt TUTAJ

dom na warmii hol wejściowy

Drzwi do łazienki bez belki górnej obłożone wraz ze ścianą płytą fornirowaną. Projekt TUTAJ

Drzwi standardowe / na pełną wysokość pomieszczenia

Każdy producent określa swoją wysokość skrzydła w specyfikacji. Będą się one od siebie trochę różnić. Należy też pamiętać o tym, że widoczna krawędź skrzydła jest na innej wysokości z zewnątrz i od wewnątrz.

Możemy też zamówić skrzydło drzwiowe na dedykowaną wysokość pomieszczenia by nadać wnętrzu większego minimalizmu. Wtedy opisany wyżej wariant bez belki górnej przychodzi nam z pomocą. Tu należy jednak uważać i polecamy wykonywać takie zabiegi z doświadczonym projektantem 😉 Musimy znać wysokość pomieszczenia po zakończeniu wszystkich prac i milimetry zdecydowanie odgrywają rolę. Przy skomplikowanych realizacjach dokonujemy jeszcze pomiarów w trakcie. Musicie też pamiętać, że na każde drzwi się czeka co najmniej 8 tygodni (zwłaszcza o wybranej wysokości!) a to oznacza, że należy uwzględnić taki czas na etapie realizacji.

Zasadniczo każdy element, w którym detal ma znaczenie to nie jest opcja dla spieszących się 😉

Skrzydło zwykłe / wzmocnione

To jakiego skrzydła potrzebujemy zależy od tego, jak będą wykończone drzwi i ściana dookoła. Skrzydło standardowe stosujemy gdy drzwi są malowane farbą, lakierowane lub wykańczane tapetą. Możemy na nie też nakleić poliuretanowe sztukaterie. Czyli finalnie drzwi mają na sobie warstwę o niewielkim ciężarze.

Skrzydła ze wzmocnieniem używamy gdy planujemy okleić drzwi czymś cięższym. Będzie to np. lustro lub płyta stolarska, listwy drewniane. Takie skrzydło wybieramy zawsze, gdy okładzina pojawia się chociaż z jednej ze stron!

Drzi ukryte prowadzące do gabinetu z naklejonymi na wierzch listwami. Reszta TUTAJ 

Rodzaj powierzchni skrzydła

Drzwi ukryte możemy zamówić w wersji lakierowanej lub ze specjalnym podkładem przygotowanym do malowania farbą. Wersja z podkładem pozwala na pomalowanie drzwi dokładnie tą samą farbą co resztę ściany, dzięki czemu skrzydło „znika”. ALE niestety ma to też swoje wady.

Niestety dotykając drzwi na co dzień rękoma będziemy je lekko brudzić. Po jakimś czasie będzie to na skrzydle widać. Możemy zastosować zmywalną farbę do ścian, ale wymaga to regularnego czyszczenia i efekt nie będzie jak spod igły. Natomiast inną zaletą jest to, że możemy w dowolnym momencie przemalować drzwi. Zarówno by je odświeżyć jak i po to by zmienić kolor jak stary się znudzi.

Opcją znacznie łatwiejszą w czyszczeniu będzie skrzydło lakierowane. Jest prostsze w utrzymaniu w czystości. Musicie jednak pamiętać, że lakier na drzwiach będzie bardziej połyskliwy niż farba ścienna, więc pod kątem takie skrzydło będzie wyraźniej odznaczać się na ścianie, na której miało „znikać”. Podobnie zmiana koloru to grubszy temat – będzie znacznie bardziej skomplikowana i może okazać się nieopłacalna finansowo. Skrzydło lakierowane będzie także droższe i cena może zależeć od koloru.

Możliwe są także warianty pośrednie jak skrzydło lakierowane z dwóch stron na inny kolor lub lakierowane z jednej strony a wykończone podkładem z drugiej.

Hol wejściowy z drzwiami do łazienki. Elegancki apartament z pazurem

Drzwi do sypialni pomalowane farbą na ten sam kolor co ściana. Obejrzyj projekt TUTAJ

jasne mieszkanie hol wejściowy

Drzwi do sypialni zostały wyklejone tą samą błękitną płytą co reszta szafy. Reszta TUTAJ

A co z listwami przypodłogowymi?

Największą zagwozdką są najczęściej listwy przypodłogowe. Przy standardowych drzwiach listwa dojdzie do ościeżnicy i koniec tematu. Ale przy drzwiach ukrytych pojawia się już problem 😉

Jeżeli zależy Wam na bardzo minimalistycznym rozwiązaniu, to polecamy wtedy listwy zlicowane ze ścianą, choć to element na osobny artykuł 😉 Wtedy nic nie zakłóca gładkiej powierzchni ściany.

Przy stosowaniu klasycznego listwowania można pominąć element na drzwiach, ale wtedy listwa się „urywa”. Z kolei stosowanie listwy na skrzydle wymaga też dodatkowych zabiegów z podcinaniem, by skrzydło otwierało się chociaż do kąta 90 stopni.

Jest tu kilka wariantów i nie upieramy się przy żadnym. Każdy przypadek wymaga osobnej konsultacji by wyważyć efekt, budżet i ilość prac budowlanych. Problem znika także przy stosowaniu na całej ścianie płyty stolarskiej.

hol biel drzwi ukryte

Drzwi ukryte bez listwowania na skrzydle. Wykończenie powierzchni to podkład, dzięki czemu żółte kształty na ścianie mogą przechodzić też na drzwi. Reszta projektu TUTAJ

Jak wygląda montaż drzwi ukrytych?

Istotnym elementem organizacyjnym wpływającym na czas etapu wykończenia będzie montaż ościeżnic ukrytych. Taki montaż jest podzielony na montaż samej ościeżnicy i osobny montaż skrzydła. Po zamontowaniu ościeżnicę należy obrobić, czym zajmuje się wykonawca robót wykończeniowych. Skrzydła nie wieszamy od razu by nie uległo zniszczeniu. Z tego względu montaż jest też bardziej kosztowny – wymaga podwójnej wizyty.

Jak widać ilość opcji może trochę przyprawić o ból głowy 😉 Jeśli zastanawiacie się nad tym rozwiązaniem i lubicie minimalizm, zachęcamy do skorzystania z pomocy projektanta. On pomoże wybrać najlepszy dla Was wariant i zadba o to, by każdy szczegół miał sens.

Jeśli macie pytania o tego typu realizacje, to zachęcamy do komentowania :D