Odbiór mieszkania jest najbardziej wyczekiwaną rzeczą podczas całego procesu kupna nieruchomości. W tym dniu Twoje marzenia o 4 kątach można zaliczyć do spełnionych. Oczami wyobraźni wybiegasz do przodu widząc już siebie w Twoim nowym salonie, gdzie relaksujesz się po pracy w wygodnym fotelu z ulubioną książką popijając pyszną kawę z ekspresu znajdującego się w Twojej nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni-I TU powinieneś zatrzymać się zdjąć różowe okulary i wylać na głowę wiadro lodowatej wody. Jak odebrać mieszkanie od dewelopera i nie utonąć później w morzu poprawek na etapie wykończenia?

jak odebrać mieszkanie od dewelopera bez stresu

COFNIJ SIĘ…


W dniu planowanego odbioru mieszkania sporządzany jest protokół, w którym wymienia się wszystkie niezgodności i wady nieruchomości. Powinieneś podejść do tego na chłodno bez emocji i dołożyć wszelkich starań, aby Twoje mieszkanie zostało sprawdzone dokładnie i rzetelnie. Pamiętaj, że wszystkie niedopatrzenia mogą kosztować Cię dużo czasu, nerwów i przede wszystkim pieniędzy.

PRZYGOTUJ SIĘ…


Bardzo istotną kwestią jest umowa z deweloperem, której warto się dobrze przyjrzeć. Aby zapoznać Was lepiej z jej szczegółami zwróciłyśmy się o pomoc do zaprzyjaźnionego z nami eksperta. Jest on pracownikiem jednego z biur sprzedaży apartamentów w Gdańsku i bardzo często w imieniu dewelopera pojawia się na odbiorach. Poniżej przedstawiamy Wam listę pytań i odpowiedzi, która powstała podczas naszej rozmowy:

Na jakie rzeczy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę analizując umowę z deweloperem?

Po pierwsze powinniśmy dokładnie zapoznać się ze standardem lokalu jaki nabywamy. To podstawowa bardzo ważna kwestia, która powinna być zawarta w umowie lub prospekcie informacyjnym od dewelopera. Opis standardu zawiera mnóstwo informacji. Od części ogólnodostępnych jak aranżacja klatek schodowych czy zagospodarowanie przestrzeni działki na jakiej stoi inwestycja, po szczegóły dotyczące konkretnych mieszkań. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na stolarkę okienną i drzwiową. Jakiej klasy mają być drzwi? Jaki będzie ich materiał wykończenia? Podobnie jest z wykończeniem ścian. Rodzaj i klasa tynków również powinien być wyszczególniony w standardzie. Warto zwrócić uwagę czy tynki będą kładzione miejscowo czy na całej powierzchni. Obecnie często spotykamy na rynku pierwotnym inwestycje, gdzie ściany wykańczane są tylko miejscowo. Może to stanowić dużą niespodziankę dla tych, którzy nie uwzględniają w budżecie dodatkowych kosztów jakie będą ich czekać podczas prac remontowych. Dobre podejście do kwestii jak odebrać mieszkanie od dewelopera może oszczędzić sporo gotówki na etapie wykończenia.

jak przygotować się do odbioru mieszkania
Czym jest rękojmia na mieszkanie?

 Rękojmia stanowi ochronę dla kupującego przed wadami fizycznymi i prawnymi nabytego lokalu, która nakłada na dewelopera obowiązek usunięcia wszystkich usterek niezgodnych z prospektem informacyjnym nieruchomości. Jeśli nie uda nam się wykryć wszystkich wad podczas odbioru dzięki prawu do rękojmi deweloper jest nadal odpowiedzialny za lokal do upływu 5 lat od podpisania protokołu zdawczo odbiorczego. Nie dopuszczalne w umowie są zapisy odnośnie usuwania usterek tylko tych wykrytych podczas odbioru. Jeśli w naszym lokalu pojawi się usterka musimy pamiętać, aby pisemnie sporządzić jej zgłoszenie. Gotowy dokument wysyłamy listem poleconym.  

Niestety ubieganie się o rękojmię nie jest wcale takie proste i łatwe jak pisanie o tym. Tu znowu powinniśmy pochylić się na początku nad ważnym i długim dokumentem. Możemy go dodać do spisu lektur deweloperskich, a mianowicie Instrukcji obsługi lokalu. W lekturze znajdziemy wszystkie zastrzeżenia dewelopera dotyczące tego czego nie powinniśmy robić, aby nie stracić prawa do rękojmi. Bardzo często do rzeczy tych należy ingerencja we wszystkie instalacje. Czyli np. wkuwanie hydrauliki w ściany, przesuwanie i dodawanie punktów oświetleniowych, zmiany dotyczące układu ścian w lokalu, ingerencja w wylewki. Na wszystkie zmiany powinniśmy mieć zgodę od dewelopera. Oczywiście, jeśli nie zdążyliśmy wprowadzić tych zmian na etapie budowy inwestycji najczęściej nasi klienci decydują się wprowadzać je na etapie prac wykończeniowych świadomie tracąc prawo do rękojmi oraz reklamacji instalacji.

jak odebrać mieszkanie od dewelopera stan deweloperski
Co przynosi największe straty?

Najczęściej spotykane wady, koło których deweloper nie może przejść obojętnie, to te których usunięcie niesie ze sobą ogromne koszty. Czyli np. błędy wykonania elewacji i dachów budynku, wady wykończenia balkonów,  izolacji pionowej przeciwwodnej, złe ocieplenie budynku, wady wentylacji. Rękojmia obejmuje również metraż mieszkania. Tu dopuszczalny margines błędu wynosi 2% od całej powierzchni mieszkania.

Gdzie zgłaszamy usterki?

Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego deweloper ma 14 dni od podpisania protokołu na dostarczenie kupującemu oświadczenia o rozpatrzeniu przez niego zgłoszonych wad. Kiedy wady są przez dewelopera uznane zobowiązany jest on w ciągu 30 dni od podpisania protokołu do ich usunięcia. Musimy pamiętać, że do czasu, kiedy deweloper nie wywiąże się ze zobowiązania nie powinniśmy podpisywać protokołu zdawczo-odbiorczego. Do tematu odbioru wracamy dopiero po dokonaniu wszystkich napraw.

Na koniec pytanie najczęściej nurtujące architektów wnętrz :)

Czy klient ma prawo prosić o udostępnienie całej dokumentacji łącznie z rysunkami technicznymi rozplanowania instalacji?

 To niestety zależy od dewelopera, który owszem ma prawo udostępnić rysunki, lecz nie zawsze  one takiej jakości i posiadają wszystkie informacje na których nam zależy.  Jeśli nawet dostaniemy prosty rzut deweloperski to oprócz tego powinniśmy mieć również wgląd do całej dokumentacji.  

Niektórzy deweloperzy załatwiają nawet zdjęcia przebiegu instalacji wykonanych na budowie Warto poświęcić na zapoznanie się z planami więcej czasu. Nawet jeśli nie uda nam się uzyskać ich skanów to wykonać zdjęcia. Szczególnie tych zwymiarowanych, na których oznaczone są wszystkie instalacje. Sytuacją idealną i najlepszą (z punktu widzenia architekta wnętrz i nie tylko) jest udostępnienie plików DWG. Dzięki temu przy pomocy odpowiedniego programu możemy zweryfikować wszystkie wymiary sami. 

PAMIĘTAJ…


Jako klient przed podpisaniem umowy masz obowiązek zapoznać się dokładnie ze wszystkimi dokumentami i planami, tak aby nic nie zaskoczyło Cię w dniu odbioru.  Jeśli nie czujesz się na siłach i brakuje Ci wiedzy w tematach budowlanych skorzystaj z pomocy odpowiedniego specjalisty. My zawsze rekomendujemy tę opcję. Przy tak ważnej decyzji życiowej jaką jest zakup nowego mieszkania warto zatroszczyć się o to, aby towarzyszył nam profesjonalista, który na pewno podejdzie do tematu bez zbędnych emocji i sceptycznym okiem wyłapie wszystkie odejścia od normy. Ze specjalistą kwestia jak odebrać mieszkanie od dewelopera będzie niczym bułka z masłem.

W następnej części artykułu (TUTAJ) możecie poczytać jak przygotować się do dnia odbioru. Przedstawimy nasza listę MUST HAVE- czyli zestaw małego eksperta. 

PS: Wiemy, że nie są to porywające tematy, ale prędzej czy później będziecie zmuszeni stawić im czoła.  

Życzymy Wam jak najprędzej :)