Studencka kawalerka

– Mieszkanie na Długich Ogrodach –

Metry
Użytkownik
WYZWANIE:

Wpisanie się w klimat dzielnicy Długich Ogrodów i stworzenie odpowiedniego tła dla gromadzonych przez Inwestorkę przedmiotów w taki sposób, by uzyskały nowy kontekst.
Wygospodarowanie z salonu oddzielnej przestrzeni do spania.

mieszkanie ze sklejki

To nietuzinkowe, zaskakujące mieszkanie jest jednym z naszych pierwszych projektów, który darzymy ogromną sympatią. Wspólna praca z młodą, otwartą na wszystkie odważne pomysły Inwestorką zaowocowała świeżymi pełnymi ciekawych rozwiązań wnętrzami. Kawalerka składająca się z jednego pokoju oddzielnej kuchni oraz łazienki przede wszystkim musiała spełniać wszystkie zadania bez zmian układu funkcjonalnego, dlatego sporym wyzwaniem było dopasowanie się do istniejącej kubatury pomieszczeń.

Naszymi głównymi założeniami było:
1. Połączenie funkcji salonu z sypialnią oraz miejscem do nauki. Te z pozoru wykluczające się rzeczy postanowiłyśmy pogodzić przez wykorzystanie istniejącej wnęki oraz zabudowę jej w celu wydzielenia, osobnego miejsca na łóżko.
2. Stworzenie układu łazienki z prysznicem typu walk-in oraz wykorzystanie bieli w materiałach wykończeniowych pozwoliło na optyczne powiększenie i uporządkowanie tej małej przestrzeni.
3. Ujednolicenie posadzki holu oraz kuchni i nadanie jej industrialnego charakteru.
4. Wykorzystanie sklejki meblowej jako głównego materiału wykończeniowego stolarki.

hol sklejka posadzka z betonu
hol na długich ogrodach

Mieszkanie od pierwszej chwili zaskakuje swoim wyglądem.  Już od progu wita nas nietypowy strażnik domu-lis, którego młoda Właścicielka uratowała przed zniszczeniem. W strefie wejściowej po prawej stronie została zamontowana czarna siatka składająca się z 3 modułów malowanych proszkowo na czarny kolor. Dzięki niej cała powierzchnia ściany pełni rolę wieszaka, na którym powstają różne ciekawe kompozycje kolorystyczne z przywieszanych przedmiotów oraz elementów garderoby.  Industrialny charakter został ocieplony przez dużą szafę w zabudowie z lakierowanej sklejki.  Na ścianie w przejściu do kuchni, możemy podziwiać kompozycję zbiorów porcelany Inwestorki. Zniekształcone wnętrze odbija się w błyszczącej posadzce podkręcając oryginalny charakter i wysmuklając hol. Przechodząc korytarzem dalej do kuchni możemy obserwować pod stopami różne odcienie i kształty szarości kryjące się pod warstwą żywicy.

kuchnia na długich ogrodach
długie ogrody kuchnia

W zabudowie kuchennej dla przełamania sklejki, we wszystkich szafkach zostały powiększone korpusy tak aby pokazać ich bryłę w antracytowym kolorze pasującą do heksagonalnych płytek nad blatem. Fronty zostały zlicowane z obudową co pozwoliło wykonać detal uchwytów meblowych w formie wyciętych otworów mających swoja kontynuację w podcięciach korpusów. Cała zabudowa jest dzięki temu znacznie ciekawsza dla oka.  W centralnym miejscu znajduje się mały stolik jadalniany z klasycznymi toczonymi nogami oraz różnymi rodzajami siedzisk, których kolorowa tapicerka ożywia całą przestrzeń.

wejście do kuchni długie ogrody
mieszkanie studentki na długich ogrodach

W kuchni pojawia się również wiele skarbów właścicielki od przewrotnego plakatu Mari Ekier ‘’Dziewczyna i Grand” po ciekawe naczynia ze szkła i porcelany. Musimy zaznaczyć, że inwestorka jest studentką medycyny i pasję do swojego przyszłego zawodu zręcznie przeniosła również do wnętrza. Na stole przyciąga wzrok ciekawa kompozycja szklanych wazonów stworzona ze starego wyposażenia medycznego, do tego świetnie pasujące emaliowe kubki z kwiecistymi akcentami. Nad blatem wisi unikalna lampa własnoręcznie wykonana przez właścicielkę, której klosz w zestawieniu z dużą złotą żarówką również przypomina kwiat. Te z pozoru tak różne stylistycznie akcenty podkreślają wyjątkowy klimat mieszkania. 

płytki heksagonalne w kuchni

Salon tak samo jak pozostałe wnętrza jest śmiałą kompozycją wszystkiego pod względem stylistyki oraz funkcjonalności. Zdecydowałyśmy się na odnowienie starego parkietu, ponieważ klasyczna jodełka jest świetnym łącznikiem dla reszty elementów oraz doskonale wpisuje się w klimat starej kamiennicy.
Dzięki przedłużeniu zabudowy z holu do wnętrza wpada wysoka bryła ze sklejki składająca się z szafy ubraniowej, 2 dużych szuflad oraz wnęk okalających jej boczne krańce.  Na półkach można dostrzec wiele ciekawych medycznych eksponatów, książek oraz starych przedmiotów uratowanych przed zapomnieniem. Najważniejszym elementem kryjącym się w jej środku jest wygodna część sypialna. Przez wykończenie ścian wzorzystą tapetą z grafikami soczystych liści strefa wyraźnie odcina się od pozostałej przestrzeni. W jej wnętrzu znajdują się 2 półki na książki oraz delikatna lampka.  Całość tworzy przytulną oazę, gdzie miło jest się budzić i zasypiać.

salon długie ogrody
kawalerka długie ogrody

Na ścianie prostopadłej do zabudowy zmieściło się wygodne miejsce do nauki. Duża podłogowa lampa doskonale pełni również funkcję wieszaka do szybkich notatek oraz potrzebnych rzeczy.  Biel ścian jest idealnym tłem dla wszystkich najróżniejszych przedmiotów i spaja je w jeden harmonijny kadr. Po przeciwnej stronie salonu znajduje się komplet wypoczynkowy – pudrowo różowa sofa narożna, komplet stolików kawowych oraz lekki biały fotel, który również dostał szansę na nowe życie od naszej Inwestorki.

salon w sklejce z miejscem do spania
salon na długich ogrodach
salon w stylu prl długie ogrody

Podstawą wykończenia łazienki są proste białe kafle o wymiarach 10×10, których wzór jest podkreślony przez dobór kontrastowej czarnej fugi. Na frontowej ścianie znajduje się zabudowa geberitu wykonana w bieli, która sięga do sufitu dzięki czemu miejsce nad zabudowa stelaża jest sprytnie wykorzystane na pojemne półki oraz schowek na bojler elektryczny. W tym jasnym wnętrzu świetnie odnajdują się pozostałe wyraziste dodatki jak industrialne oświetlenie, okrągłe lustro czy piękne nogi maszyny Singer będące podstawą drewnianego blatu pod umywalkę. Podobnie jak w kuchni postanowiłyśmy podkreślić surowy charakter żeberkowego  grzejnika malując go na czarny kolor.

łazienka biała retro
łazienka w stylu retro prl
łazienka w stylu retro maszyna singera
łazienka retro lustro na pasku
ZDJĘCIA: Foto&mohito
DODATKI: Lumann.design

Układ funkcjonalny


Zobacz
wizualizacje
z projektu

Potrzebujesz projektu? Zapytaj o wycenę!
SKONTAKTUJ SIĘ