Jasne jak słońce
– Jasne mieszkanie z dodatkiem koloru –
Metry
Użytkowników (+2 koty:)
WYZWANIE:
Zaprojektowanie funkcjonalnej przestrzeni dziennej spełniającej wymagania Inwestorów i dwóch czworonożnych członków rodziny :) Stworzenie ciepłej i jasnej przestrzeni do życia dla rodziny.
Główne założenia projektowe
Mieszkanie, z którym zgłosili się do nas Inwestorzy charakteryzowało się dość nietypowym układem. Mimo dużej powierzchni posiadało niezbyt korzystny układ pomieszczeń, który nie pozwalał w pełni wykorzystać jego potencjału. Głównym elementem utrudniającym aranżację była bardzo długa ściana ustawiona pod kątem, która wyznaczała kuchnię i salon. Oprócz tego dużo miejsca marnowało się na komunikację, nie kompensując tego również odpowiednią ilością przestrzeni do przechowywania. Mimo takich zalet jak lokalizacja na parterze, kilka wyjść do ogrodu otaczającego mieszkanie i dobre doświetlenie, przestrzeń wymagała wiele pracy.
Główne elementy, które musiałyśmy wziąć pod uwagę:
- Połączenie kuchni z salonem – istniejący układ zakładał dwa osobne pomieszczenia, co ograniczało ilość światła i optycznie zmniejszało przestrzeń, natomiast Inwestorom zależało, by było to bardzo jasne mieszkanie.
- Stworzenie dużej przestrzeni roboczej w kuchni i dodanie miejsca na zjedzenie śniadania.
- Zaprojektowanie jasnej, przutulnej i funkcjonalnej przestrzeni dziennej dla rodziny z dziećmi.
- Wygospodarowanie miejsca w łazience w sypialni na wannę wolnostojącą.
- Zwiększenie ilości miejsca do przechowywania.
- Zaplanowanie miejsca dla dwóch dodatkowych czworonożnych domowników – 2 koty.
Jak widać wyzwań było niemało. Prace nad układem funkcjonalnym były dość intensywne. Ostatecznie zaproponowałyśmy kilka nietypowych rozwiązań i modyfikację układu wiekszości ścian wewnętrznych wydzielających salon, kuchnię i hol. Zmiany na pierwszy rzut oka mogą się wydawać małe, ale dały znaczące korzyści.
Pierwotny układ funckjonalny
Układ funkcjonalny w aranżacji dewelopera.
Nasza aranżacja rzutu mieszkania.
Porównanie pierwotnej i końcowej wersji rzutu mieszkania. Kliknij by powiększyć zdjęcia.
Co się w takim razie zmieniło?
Zaproponowałyśmy kilka nietypowych modyfikacji, które umożliwiły osiągnięcie celów.
- Otworzyłyśmy kuchnię na salon jednocześnie usuwając do niej osobne wejście. Dzięki temu udało się zaprojektować dłuższe ciągi robocze. Mimo metrażu kuchnia stanowiła niemałe wyzwanie – duży szacht w centrum, wejście i dodatkowe okno, a także skośna ściana i grzejniki skutecznie utrudniały nieprzerwany ciąg roboczy. W zaproponowanej wersji powstały dwa długie oddalone od siebie blaty. Łacznikiem jest stół śniadaniowy wysokości wyspy, który ułatwia przygotowywanie posiłków.
- Zlikwidowanie wejścia do kuchni umożliwiło też powiększenie sypialni i wydzielenie w niej przeszklonej garderoby.
- Wejście do sypialni zostało zlicowane z dużą zabudową w holu, która z kolei powstała poprzez usunięcie wcześniejszej niewielkiej garderoby. Tym samym zliwelowałyśmy ilość trudnodostępnych narożników tworząc dużą przestrzeń do przechowywania. Opócz szaf udało się też wydzielić niewielki schowek gospodarczy na pralkę i suszarkę, uwalniając tym samym łazienki.
- Po przeniesieniu szafy w sypialni, powiększyłyśmy łazienkę, by zmieścić w niej wannę wolnostojącą. Zaproponowałyśmy tam też nietypowe rozwiązanie. Było to mianowicie przeszklenie w łazience, które ładnie doświetliło to pomieszczenie. Jednocześnie zasłony za przeszkleniem umożliwiają zachowanie większej intymności.
Hol wejściowy, kuchnia i część dzienna
Dominującym elementem od wejścia do mieszkania jest długa błękitna ściana ukrywająca jednocześnie szafy i wejście do sypialni. Sprytny otwór w dolnej szafce kryje też estetyczne miejsce na kocie kuwety. Delikatny błękitno-zielonkawy kolor przewija się także w innych elementach dekoracyjnych ożywiając teo jasne mieszkanie. Po prawej stronie od wejścia zaplanowałyśmy też wieszaki połączone z półkami do wspiania dla kotów. W przestrzeń holu wejściowego zostały także wpasowane wzorzyste płytki gresowe w drewnianej opasce.
Zmiana układu kuchni pozwoliła na wyeksponowanie widoku za oknem teraz znajdującego się w osi wejścia. Kuchenna zabudowa została podzielona na dwa główne ciągi po dwóch stronach wyjścia do ogrodu. Ciąg ukryty za kominem zawiera zlewozmywak, zmywarkę i płytę. Druga część zabudowy umieszczona pod skośną ścianą została tak zaprojektowana, by nie odciąć się zbyt wizualnie od salonu. Dlatego zabudowa z lodówką nie jest pełnej wysokości.
Nietypowy kształt kuchni powieliłyśmy w formie wyspy / barku śniadaniowego stojącego w centrum. Tworzy on nie tylko dodatkową przestrzeń roboczą niwelując odległość między blatami, ale jest też przyjemnym sercem kuchni, gdzie można usiąść i zjeść szybki posiłek. Jego blat celowo odróżnia się materiałem od pozostałych blatów kuchennych, by upodobnić wyspę do stołu.
Skośną ścianę wydzielającą salon i kuchnię postanowiłyśmy wykorzystać jako atut i zaprojektowałyśmy do niej celowo ułożoną pod skosem posadzkę z niewielkich cegiełek. Płytki nad blatem powtarzają ten schemat. Obie kolekcje płytek nawiązują do błekitnych akcentów ożywiających to jasne mieszkanie.
Sypialnia z łazienką
W sypialni i łazience króluje ciemniejsza kolorystyka nadająca klimatu. W rogu przy wejściu wydzieliłyśmy sporą garderobę wykończoną w kolorze drewna ze szklanymi frontami. Podświetlenie i takie detale jak czarne drążki oraz wysuwane półki dodają poczucia luksusu.
Dalej mamy łóżko z dużym tapicerowanym zagłówkiem i muralem z ujęciem nocnego lasu. Naprzeciwko łóżka znalazło się też miejsce na tv.
Łazienka dzięki powiększeniu zmieściła wannę wolnostojącą. Duże przeszklenie wprowadza do wnętrza światło dzienne. Łazienka wewnątrz jest w całości grafitowa z akcentami drewna. Grafitowe płytki z trójwymiarowym efektem zostały uzupełnione o czarną armaturę i oświetlenie. W przestrzeni sypialnianej to jasne mieszkanie nabiera innego charakteru. Ciemniejsza kolorystyska sypialni kontrastuje z resztą mieszkania i daje odpocząć. Fornirowana zabudowa nad geberitem chowa dodatkowe szafki do przechowywania.
Pokój dziecięcy
Pokój dla dwóch dziewczynek został zaprojektowany w duchu maksymalnej prostoty. Głównym elementem dekoracyjnym jest mural z grafiką lasu, przy którym stoją dwa łóżka – domki. W reszcie pokoju przeważa niska zabudowa, by dzieci mogły samodzielnie korzystać z półek. Było to także możliwe dzięki zlikwidowaniu garderoby w holu i dodaniu w pokoju dziecięcym wnęki na szafę ubraniową.
Łazienka z prysznicem
Druga łazienka w apartamencie została zaprojektowana z duża kabiną prysznicową walk-in. By uniknąć zbędnych elementów łączących, wykonałyśmy szybę na pełną wysokość pomieszczenia. Elementem dekoracyjnym są płytki podlogowe w graficzny czarno-biały wzór. Dodatkowo ociepla wnętrze imitująca drewno jodełka na ścianie pod prysznicem oraz fornirowana zabudowa geberitu. Wygodna, podwójna umywalka i duże lustro dopełniają całości.
Gabinet
Ostatnie pomieszczenie w apartamencie zostało również utrzymane w ciemniejszej kolorystyce. Jest to pokój do pracy, który jednocześnie okazjonalnie pełni funckję pokoju gościnnego. Pojemna zabudowa nad biurkiem z czarnymi nieregularnymi wstawkami mieści wszystkie potrzebne dokumenty. Oprócz tego, naprzeciwko rozkładanej sofy mieści się też szafa na dodatkowe rzeczy gości.