Jasne jak słońce

– Jasne mieszkanie z dodatkiem koloru –

Metry
Użytkowników (+2 koty:)
WYZWANIE:

Zaprojektowanie funkcjonalnej przestrzeni dziennej spełniającej wymagania Inwestorów i dwóch czworonożnych członków rodziny :) Stworzenie ciepłej i jasnej przestrzeni do życia dla rodziny.

jasne mieszkanie widok na salon
Główne założenia projektowe

Mieszkanie, z którym zgłosili się do nas Inwestorzy charakteryzowało się dość nietypowym układem. Mimo dużej powierzchni posiadało niezbyt korzystny układ pomieszczeń, który nie pozwalał w pełni wykorzystać jego potencjału. Głównym elementem utrudniającym aranżację była bardzo długa ściana ustawiona pod kątem, która wyznaczała kuchnię i salon. Oprócz tego dużo miejsca marnowało się na komunikację, nie kompensując tego również odpowiednią ilością przestrzeni do przechowywania. Mimo takich zalet jak lokalizacja na parterze, kilka wyjść do ogrodu otaczającego mieszkanie i dobre doświetlenie, przestrzeń wymagała wiele pracy.

Główne elementy, które musiałyśmy wziąć pod uwagę:

 • Połączenie kuchni z salonem – istniejący układ zakładał dwa osobne pomieszczenia, co ograniczało ilość światła i optycznie zmniejszało przestrzeń, natomiast Inwestorom zależało, by było to bardzo jasne mieszkanie.
 • Stworzenie dużej przestrzeni roboczej w kuchni i dodanie miejsca na zjedzenie śniadania.
 • Zaprojektowanie jasnej, przutulnej i funkcjonalnej przestrzeni dziennej dla rodziny z dziećmi.
 • Wygospodarowanie miejsca w łazience w sypialni na wannę wolnostojącą.
 • Zwiększenie ilości miejsca do przechowywania.
 • Zaplanowanie miejsca dla dwóch dodatkowych czworonożnych domowników – 2 koty.

Jak widać wyzwań było niemało. Prace nad układem funkcjonalnym były dość intensywne. Ostatecznie zaproponowałyśmy kilka nietypowych rozwiązań i modyfikację układu wiekszości ścian wewnętrznych wydzielających salon, kuchnię i hol. Zmiany na pierwszy rzut oka mogą się wydawać małe, ale dały znaczące korzyści.

Pierwotny układ funckjonalny
 • Układ funkcjonalny w aranżacji dewelopera.

 • jasne jak słońce studio kreatura układ funkcjonalny

  Nasza aranżacja rzutu mieszkania.

Porównanie pierwotnej i końcowej wersji rzutu mieszkania. Kliknij by powiększyć zdjęcia.

jasne mieszkanie widok na salon
Co się w takim razie zmieniło?

Zaproponowałyśmy kilka nietypowych modyfikacji, które umożliwiły osiągnięcie celów.

 1. Otworzyłyśmy kuchnię na salon jednocześnie usuwając do niej osobne wejście. Dzięki temu udało się zaprojektować dłuższe ciągi robocze. Mimo metrażu kuchnia stanowiła niemałe wyzwanie – duży szacht w centrum, wejście i dodatkowe okno, a także skośna ściana i grzejniki skutecznie utrudniały nieprzerwany ciąg roboczy. W zaproponowanej wersji powstały dwa długie oddalone od siebie blaty. Łacznikiem jest stół śniadaniowy wysokości wyspy, który ułatwia przygotowywanie posiłków.
 2. Zlikwidowanie wejścia do kuchni umożliwiło też powiększenie sypialni i wydzielenie w niej przeszklonej garderoby.
 3. Wejście do sypialni zostało zlicowane z dużą zabudową w holu, która z kolei powstała poprzez usunięcie wcześniejszej niewielkiej garderoby. Tym samym zliwelowałyśmy ilość trudnodostępnych narożników tworząc dużą przestrzeń do przechowywania. Opócz szaf udało się też wydzielić niewielki schowek gospodarczy na pralkę i suszarkę, uwalniając tym samym łazienki.
 4. Po przeniesieniu szafy w sypialni, powiększyłyśmy łazienkę, by zmieścić w niej wannę wolnostojącą. Zaproponowałyśmy tam też nietypowe rozwiązanie. Było to mianowicie przeszklenie w łazience, które ładnie doświetliło to pomieszczenie. Jednocześnie zasłony za przeszkleniem umożliwiają zachowanie większej intymności.
jasne mieszkanie stół jadalniany i biblioteka
Hol wejściowy, kuchnia i część dzienna

Dominującym elementem od wejścia do mieszkania jest długa błękitna ściana ukrywająca jednocześnie szafy i wejście do sypialni. Sprytny otwór w dolnej szafce kryje też estetyczne miejsce na kocie kuwety. Delikatny błękitno-zielonkawy kolor przewija się także w innych elementach dekoracyjnych ożywiając teo jasne mieszkanie. Po prawej stronie od wejścia zaplanowałyśmy też wieszaki połączone z półkami do wspiania dla kotów. W przestrzeń holu wejściowego zostały także wpasowane wzorzyste płytki gresowe w drewnianej opasce.

jasne mieszkanie lokatorzy
jasne jak słońce hol wieszaki
jasne mieszkanie hol wejściowy
jasne mieszkanie hol koty
jasne jak słońce ściana z tv

Zmiana układu kuchni pozwoliła na wyeksponowanie widoku za oknem teraz znajdującego się w osi wejścia. Kuchenna zabudowa została podzielona na dwa główne ciągi po dwóch stronach wyjścia do ogrodu. Ciąg ukryty za kominem zawiera zlewozmywak, zmywarkę i płytę. Druga część zabudowy umieszczona pod skośną ścianą została tak zaprojektowana, by nie odciąć się zbyt wizualnie od salonu. Dlatego zabudowa z lodówką nie jest pełnej wysokości.
Nietypowy kształt kuchni powieliłyśmy w formie wyspy / barku śniadaniowego stojącego w centrum. Tworzy on nie tylko dodatkową przestrzeń roboczą niwelując odległość między blatami, ale jest też przyjemnym sercem kuchni, gdzie można usiąść i zjeść szybki posiłek. Jego blat celowo odróżnia się materiałem od pozostałych blatów kuchennych, by upodobnić wyspę do stołu.

Skośną ścianę wydzielającą salon i kuchnię postanowiłyśmy wykorzystać jako atut i zaprojektowałyśmy do niej celowo ułożoną pod skosem posadzkę z niewielkich cegiełek. Płytki nad blatem powtarzają ten schemat. Obie kolekcje płytek nawiązują do błekitnych akcentów ożywiających to jasne mieszkanie.

jasne mieszkanie wejście do kuchni
jasne jak słońce kuchnia
jasne mieszkanie błękitna zabudowa w kuchni
Sypialnia z łazienką

W sypialni i łazience króluje ciemniejsza kolorystyka nadająca klimatu. W rogu przy wejściu wydzieliłyśmy sporą garderobę wykończoną w kolorze drewna ze szklanymi frontami. Podświetlenie i takie detale jak czarne drążki oraz wysuwane półki dodają poczucia luksusu.
Dalej mamy łóżko z dużym tapicerowanym zagłówkiem i muralem z ujęciem nocnego lasu. Naprzeciwko łóżka znalazło się też miejsce na tv.

Łazienka dzięki powiększeniu zmieściła wannę wolnostojącą. Duże przeszklenie wprowadza do wnętrza światło dzienne. Łazienka wewnątrz jest w całości grafitowa z akcentami drewna. Grafitowe płytki z trójwymiarowym efektem zostały uzupełnione o czarną armaturę i oświetlenie. W przestrzeni sypialnianej to jasne mieszkanie nabiera innego charakteru. Ciemniejsza kolorystyska sypialni kontrastuje z resztą mieszkania i daje odpocząć. Fornirowana zabudowa nad geberitem chowa dodatkowe szafki do przechowywania.

szara sypialnia
jasne mieszkanie sypialnia z tv
ciemna łazienka detal lustra
ciemna łazienka szafka z umywalką
ciemna łazienka z przeszkleniem
ciemna łazienka widok z sypialni
ciemna łazienka detal drabinki w łazience
Pokój dziecięcy

Pokój dla dwóch dziewczynek został zaprojektowany w duchu maksymalnej prostoty. Głównym elementem dekoracyjnym jest mural z grafiką lasu, przy którym stoją dwa łóżka – domki. W reszcie pokoju przeważa niska zabudowa, by dzieci mogły samodzielnie korzystać z półek. Było to także możliwe dzięki zlikwidowaniu garderoby w holu i dodaniu w pokoju dziecięcym wnęki na szafę ubraniową.

jasne mieszkanie pokój dziecięcy
jasne mieszkanie siedzisko pod oknem dla dzieci
jasne mieszkanie pokój dziecięcy drewno
Łazienka z prysznicem

Druga łazienka w apartamencie została zaprojektowana z duża kabiną prysznicową walk-in. By uniknąć zbędnych elementów łączących, wykonałyśmy szybę na pełną wysokość pomieszczenia. Elementem dekoracyjnym są płytki podlogowe w graficzny czarno-biały wzór. Dodatkowo ociepla wnętrze imitująca drewno jodełka na ścianie pod prysznicem oraz fornirowana zabudowa geberitu. Wygodna, podwójna umywalka i duże lustro dopełniają całości.

jasne mieszkanie jasna łazienka
jasne mieszkanie detal szafki w łazience
jasne jak słońce drewniana zabudowa w jasnej łazience
jasne mieszkanie płytki w jodełkę
Gabinet

Ostatnie pomieszczenie w apartamencie zostało również utrzymane w ciemniejszej kolorystyce. Jest to pokój do pracy, który jednocześnie okazjonalnie pełni funckję pokoju gościnnego. Pojemna zabudowa nad biurkiem z czarnymi nieregularnymi wstawkami mieści wszystkie potrzebne dokumenty. Oprócz tego, naprzeciwko rozkładanej sofy mieści się też szafa na dodatkowe rzeczy gości.

ciemny gabinet
ciemny gabinet zabudowa nad biurkiem

Układ funkcjonalny


jasne jak słońce studio kreatura układ funkcjonalny
ZDJĘCIA: Foto&mohito
DODATKI: Euforma & Moma Studio
Potrzebujesz projektu? Zapytaj o wycenę!
skontaktuj się