Między przeszłością a przyszłością

– Wnętrze zawieszone między wspomnieniami –

Metrów
Użytkownik
WYZWANIE:

Podstawą było nowoczesne i ponadczasowe wnętrze z antykami, które były w rodzinie Inwestorki od lat a także maksymalne otworzenie przestrzeni, by mieszkanie wydawało się jak najjaśniejsze i najprzestronniejsze.

Między przeszłością a przyszłością. Salon

Projekt apartamentu jest próbą połączenia starego z nowym. Jako realizacja był dla nas niemałym wyzwaniem. Głównym życzeniem Inwestorki było zachowanie mebli, które miały dla niej wartość sentymentalną, a także stworzenie przestrzeni, w której jej pamiątki będą we właściwy sposób wyeksponowane. Inwestorce zależało również na naturalnych materiałach i włączeniu do projektu szkła. W ten sposób powstało połączenie nowoczesnego wnętrza z antykami, w którym wspomnienia grają pierwsze skrzypce.

Główne założenia projektowe

By osiągnąć wymagany efekt zdecydowałyśmy się na kilka kluczowych elementów:
1. Wyeksponowałyśmy antyki. Otoczenie oraz wszystkie dodane elementy są szklane lub w odcieniach bieli. Tutaj trudne było dla nas samo dokonanie wyboru antyków. Zarówno my jak i Inwestorka przeszłyśmy długi proces decyzyjny, które z elementów zastosować, a które pominąć, by mimo różnorodności wyposażenia wnętrze miało nadal nowoczesny charakter.
2. Przeszkliłyśmy jak największą ilość ścian. W ten sposób przestrzeń wydaje się być większa, a wąski hol i długa sypialnia mają więcej naturalnego światła.
3. Połączenie nowoczesności z przeszłością uzyskałyśmy także poprzez unikatowy projekt posadzki z drewna rozbiórkowego. Zostało ono specjalnie przygotowane do takiego wykorzystania. Kolor drewna nawiązuje do mebli i stanowi pomost pomiędzy elementami nowoczesnymi a pamiątkami. Układ desek dopasowałyśmy tak, by podkreślić podział funkcjonalny przestrzeni.
4. Odsłoniłyśmy beton na suficie. Ten element szaleństwa podkreślił surowość wnętrza i nadał mu charakteru. Sufit postanowiłyśmy odsłonić nad całym salonem oraz w części sypialni.

Kuchnia i jadalnia. Między przeszłością a przyszłością.
Salon z kuchnią. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Zabudowa tv. Nowoczesne wnętrze z antykami.

Również detale stanowiły jeden z najważniejszych elementów w tym wnętrzu. Dlatego starałyśmy się, by nowoczesne i użytkowe elementy jak najmniej zakłócały odbiór wnętrza. W związku z tym sastosowałyśmy między innymi zlicowane ze ścianą listwy przypodłogowe, osprzęt elektryczny z ukrytymi pod tynkiem ramkami, wbudowane ukryte akcesoria w łazienkach czy choćby grzejniki kanałowe. Dzięki temu wnętrze jest czyste i uporządkowane.

Salon i kuchnia

Jednym z ciekawszych elementów jest ukryta w salonie kuchnia. Cały aneks ze sprzętami, płytą i zlewozmywakiem  schowałyśmy w zabudowie, która po zamknięciu zlewa się ze ścianą. Uzupełnieniem przestrzeni roboczej jest wyspa, którą wykończyłyśmy postarzanym szkłem. Wyeliminowałyśmy z niej wszystkie sprzęty po to, by nie zakłócać odbioru wnętrza. Natomiast lustro powoduje, że cały monolit delikatnie znika odbijając na swojej powierzchni posadzkę.  Jego postarzana tafla nadaje niepowtarzalny efekt w połączeniu z pozostałymi elementami. Dzięki niej odbijające się w niej elementy przywodzą na myśl stare fotografie. We wnęce kuchennej oraz na blatach zastosowałyśmy jasnoszary granit o delikatnym rysunku. Te zabiegi spowodowały, że wnętrze wypełnione antykami pozostało nowoczesne, a jednocześnie funkcjonalne.

Hol wejściowy i gabinet

Ze względu na układ holu zdecydowałyśmy się na wyburzenie wszystkich ścian i zastąpiłyśmy je przeszkleniami. W ten sposób kręty i ciemny hol rozświetlił się wpadającym przez okna gabinetu światłem.
Oprócz tego od strony wejścia przygotowałyśmy przeszkloną garderobę. By nadać tej przestrzeni klasy wykończyłyśmy wnętrze ciemnym fornirem.
Mimo wszystko to ściana wydzielająca gabinet była dla nas największym wyzwaniem konstrukcyjnym. Jednocześnie miała zniknąć i dać możliwość zamknięcia pomieszczenia, by w razie konieczności służyć za pokój gościnny. Dlatego zdecydowałyśmy się na szło w spawanej ramie, która zsuwa się w jeden panel. Dodatkowo od wewnątrz poprowadziłyśmy szyny pod zasłonę, która w przypadku nocowania gości zapewnia konieczną intymność, a jednocześnie ociepla wnętrze.

Gabinet otwarty. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Gabinet zamknięty. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Hol wejściowy. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Łazienka z sypialnią

Podobny zabieg zastosowałyśmy w sypialni. Wyeliminowałyśmy w niej ściany oddzielające wewnętrzną łazienkę. Dzięki temu długie i wąskie pomieszczenie zamieniło się w elegancki salon kąpielowy. Jedyny element oddzielający łazienkę od sypialni to szklana ścianka w spawanej ramie. Dzięki zastosowaniu w niej specjalnego szkła z folia elektryczną, umożliwiłyśmy uzyskanie prywatności. Za pomocą dołączonego pilota można wybrać czy szkło jest przezierne czy matowe.
By jeszcze bardziej podkreślić połączenie obu stref, zaproponowałyśmy przeciągnięcie kamiennych płytek z białego marmuru z przestrzeni łazienki w zagłówek łóżka. Nieregularny rysunek listew dylatacyjnych w kamieniu współgra z czarną armaturą i detalami. Dodatkową ozdobą jest wolnostojąca umywalka na marmurowym postumencie uzupełniona wiszącą z sufitu baterią.
Kolejno, zależało nam również na ujednoliceniu posadzki w obu pomieszczeniach. Dlatego też zdecydowałyśmy się na mikrocement w odcieniu zbliżonym do betonowego sufitu. Elementem łączącym go z resztą apartamentu są pojedyncze deski zatopione w posadzce.

Łazienka w sypialni. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Łazienka szkło przezierne Nowoczesne wnętrze z antykami.
Łazienka szkło matowe. Nowoczesne wnętrze z antykami.

Jak poprzednio, w tym pomieszczeniu również nowoczesne wnętrze spotyka się z antykami ze zbioru Inwestorki. W tym wypadku są to dwie komody, które służą jako szafki nocne, lampa, lustro w złotej ramie oraz obrazy. Smaczku dodały także eleganckie detale. By pomieszczenie zyskało bardziej minimalistyczny charakter, nawet akcesoria łazienkowe ukryte są w systemie ściennym wykończonym z zewnątrz płytką. Pozostałe elementy użytkowe jak np. toaletka również zaprojektowałyśmy tak, by jak najmniej rzucały się w oczy. Podobnie lustrzana szafa zawiera w sobie wysuwany blat ze skrytką na kosmetyki i podświetlane lustro do makijażu.

Sypialnia. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Druga łazienka

Następna łazienka ze względu na swoją niewielką szerokość jest bardziej zunifikowana kolorystycznie. Dlatego ściany i posadzka zostały wykonane w całości z tych samych płytek kamiennych. Jedynymi elementami, które z nimi kontrastują jest ściana w prysznicu z ciemnym muralem przypominającym historyczny portret oraz wykonana na zamówienie zabudowana kamienna umywalka. Szafki pod spodem mają również fronty z tego samego kamienia. Dodatkowo nad umywalką wisi szafka wykończona lustrem powiększającym przestrzeń. Również otwarty prysznic z wbudowaną w sufit deszczownicą daje wrażenie większej przestronności.
Tutaj również zastosowałyśmy akcesoria w systemie wbudowanym w ścianę. Oświetlenie głównego lustra jest też zlicowane z powierzchnią sufitu.

Mural pod prysznicem. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Grzejnik dekoracyjny. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Łazienka z prysznicem i muralem. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Umywalka z kamienia. Nowoczesne wnętrze z antykami.
Łazienka z prysznicem. Nowoczesne wnętrze z antykami.
ZDJĘCIA: Foto&mohito
DODATKI: Designzoo i MOMA Studio

Układ funkcjonalny


Zobacz wizualizacje tego projektu

Potrzebujesz projektu? Zapytaj o wycenę!
skontaktuj się