W otoczeniu rattanu

– Nowe potrzeby w starym budownictwie –

Metrów
Użytkowników (+kot:)
WYZWANIE:

Gruntowny remont mieszkania w wielkiej płycie i funkcjonalne zaprojektowanie wygodnego apartamentu na lata dla dojrzałej pary z kotem.

salin metamorfoza w bloku z wielkiej płyty
Główne założenia projektowe

Sama metamorfoza w bloku z wielkiej płyty stanowi spore wyzwanie. Dostosowanie tego mieszkania do nowych wymogów i zmieniających się potrzeb to drugie.  Inwestorom zależało  na wprowadzeniu licznych zmian funkcjonalnych, które ułatwią im codziennie funkcjonowanie i dostosują przestrzeń do ich rytmu życia, a także zapewnią kilka nowych udogodnień. Metraż mieszkania był dość niewielki, więc nie było łatwo znaleźć miejsca na gromadzone przez lata przedmioty :) Ale na szczęście nie ma rzeczy niemożliwych:)

Główne elementy, na którym zależało Inwestorom:

  • Delikatne odseparowanie strefy wejścia tak, by oddzielić ją wizualnie od salonu a jednocześnie dodać przestrzeń na przechowywanie, której wcześniej brakowało
  • Inwestorzy dużo gotowali, więc potrzebowali znacznego zwiększenia zarówno przestrzeni roboczej kuchni jak i miejsca do przechowywania. Klienci preferowali także odzielenie kuchni od salonu
  • Wydzielenie dużego prysznica w łazience
  • Nadania mieszkaniu ciepłego i domowego klimatu
  • Zapanowanie nad szykującą się kompletną demolką :P Należało wymienić wszystkie instalacje i wykonać liczne demontaże, bo jak to w starym budownictwie bywa, kolejni lokatorzy dodawali do mieszkania „warstwy” ;) A mieszkanie to nie ogr:)

Największym wyzwaniem było maksymalne wykorzystanie tego niewielkiego metrażu tak, by zrealizować oczekiwania funkcjonalne, a jednocześnie uporządkować całą przestrzeń.

A tak było

Kilka ujęć pokazujących stan mieszkania sprzed metamorfozy.

salon z jadalnią
Jak finalnie rozwiązałyśmy te problemy?

Zaproponowałyśmy Inwestorom kilka wariantów układu, ale bardzo szybko podjęli decyzję i wybrali wariant z zabudową odzielającą salon od kuchni. Takie ustawienie stolarki dało możliwość  dodania większej ilości sprzętów AGD, cargo na minispiżarkę, a jednocześnie miejsce na przechowywanie od strony salonu. Zniwelowało także widoczność kuchni, dzięki czemu przestrzeń dzienna stała się wizualnie bardziej uporządkowana. Inwestorom podobało się, że artystyczny nieład po gotowaniu nie będzie zakłócać wypoczynku ;)

Kolejną bardzo ważną modyfikacją była przebudowa ściany wydzielającej łazienkę od holu. Zmieniłyśmy jej układ i przeniosłyśmy pralkę na zewnątrz łazienki. Uwolniło to niewielką łazienkę tak, by mimo wszystko udało się zaprojektować w niej przestronny prysznic. Ściana z wejściem do łazienki została przez nas w całości zagospodarowana na przechowywanie – zarówno części gospodarczej jak i odzieży wierzchniej. Dzięki temu każda z osobnych funkcji zyskała też przynależne jej miejsce.

By maksymalnie ujednolicić całość, zlicowałyśmy zabudowę ze ścianą w salonie, a w jej środku ulokowałyśmy wejście do łazienki. Całość wraz z drzwiami została wykonana przez stolarza na wymiar, dzięki czemu wygląda spójnie i prosto. Zastosowanie jednej posadzki płynnie przechodzącej z holu do łazienki i kuchni również dało wrażenie porządku. Płytki z delikatnym efektem tkaniny współgrają z naturalnnym rattanem zastosowanym we frontach.

Elementem ujednolicającym całość apartamentu była kolorystyka, czyli postawienie na delikatne odcienie beżu ocieplone naturalnym drewnem. Klimatu dodają też rattanowe fronty.

Hol wejściowy i kuchnia

Po zmianie układu hol wejściowy i kuchnia zostały finalnie oddzielone od strefy dziennej tak, jak życzyli sobie tego Inwestorzy. Zabudowa holu została w całości wykonana z drewna i rattanu. Natomiast kuchnia ma tylko rattanowe fronty szafek wiszących, a w reszcie stolarki zdecydowałyśmy się na monokolor. Delikatne beżowe fronty szafek, ściany i blat powodują, że całość wygląda subtelnie. W przypadku kuchni najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, jak np. dedykowana szafka na stolnicę:) Udało nam się wygospodarować funkcjonalny blat roboczy i sprostać wielu  rygorystycznym wymaganiom dotyczącym elementów do przechowywania w kuchni.

zabudowa holu metamorfoza w bloku z wielkiej płyty
rattanowe fronty
metamorfoza kuchni w bloku z wielkiej płyty
Zabudowa wydzielająca strefę dzienną

Zaplanowana zabudowa odzielająca salon od kuchni została celowo wykonana na niepełną wysokość pomieszczenia. Dodałyśmy w niej także delikatny pionowy prześwit. Od strony salonu przylega do niej stół jadalniany a na plecach znajduje się regał i zabudowane szafki z barkiem. Charakteru dodają stylizowane krzesła, musztardowa lampa Flowerpot oraz okrągły rattanowy kinkiet na ścianie za stołem.

detal zabudowy odzielającej kuchnię od salonu
kinkiet rattanowy
salon metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty
przeszklenie w zabudowie
Łazienka
metamorfoza łazienki w bloku z wielkiej płyty

Metamorfoza w bloku z wielkiej płyty ma swoje uroki jak np. widoczna kanalizacja z piętra wyżej. Takie smaczki wymagały włożenia dużej ilości pracy w to pomieszczenie. Wyzwaniem było ukrycie i zabudowanie nieestetycznych instalacji i jednoczesne stworzenie wrażenia lekkości. Z tego też powodu postawiłyśmy na bardzo jednolitą kolorystykę. Posadzka w łazience jest przedłużeniem holu. Zastosowany dekor z tekstylnym splotem został tutaj uzupełniony gładką beżową bazą.

Jednocześnie takie elementy jak bardzo głęboka i wąska wnęka na umywalkę, wymuszały kreatywność w projektowaniu stolarki. Wysunięta zabudowa samej misy sprawia, że całość nie wygląda przytłaczająco.

tekstylne płytki
metamorfoza łazienki w bloku z wielkiej płyty
Sypialnia

Sypialnia była dość długim, ale jednocześnie wąskim pomieszczeniem, więc zaproponowałyśmy w niej nietypowe ustawienie łóżka w poprzek. Zabudowa została tak dostosowana, by zająć całą szerokość. By podkreślić ten element dodałyśmy nad łóżkiem ramę ala baldachim. Takie ułożenie mebli pozwoliło na wstawienie wygodniejszego łóżka a jednocześnie na zwiększenie dostępnej przestrzeni i optyczne skrócenie długiego pomeiszczenia. Metamorfoza w bloku z wielkiej płyty zawsze wymusza niestandardowe rozwiązania by sprostać współczesnemu poszukiwaniu komfortu.

Jednym z detali, na którym bardzo zależało Inwestorom był motyw marynistyczny. W związku z tym zaprojektowałyśmy zagłówek z wykorzystaniem grafiki na tkaninie. Długie poszukiwania odpowiedniego wzoru zwieńczył reprint z biblioteki jednego z zagranicznych instytutów, którzy odsprzedawał tego typu licencje ze skanów startych książek. Beżowa kolorystyka i delikatne drewniane dodatki w postaci listew czy stolików tworzą spokojny i przytulny klimat.

wejście do sypialni metamorfoza w bloku z wielkiej płyty
zagłówek tapicerowany z motywem marynistycznym
zabudowa w sypialni

Układ funkcjonalny


metamorfoza w bloku z wielkiej płyty układ funkcjonalny
ZDJĘCIA: Foto&mohito
Potrzebujesz projektu? Zapytaj o wycenę!
skontaktuj się