Temat planowania budżetu na urządzenie mieszkania jest jednym z najbardziej kłopotliwych. Jak do niego podejść, by drżącą ręką pod koniec remontu nie wygrzebywać zaskórniaków ze skarpety od babci? Jaka kwota za m2 to już dużo a jaka to definitywnie za mało?
Popełniłyśmy już kiedyś artykuł o tym, czy da się urządzić mieszkanie za 1000zł/m2 (artykuł do podejrzenia TUTAJ). Wzięłyśmy tam na tapetę mieszkanie o dość często spotykanej powierzchni – ok 60m2 z dwoma sypialniami, holem, salonem z aneksem kuchennym i jedną łazienką. Ale jak zaplanować budżet jeśli mamy np. 65m2 i dodatkową toaletę? Albo garderobę? Jest kilka czynników, które wpływają dość istotnie na rozkład budżetu. W tym artykule postaramy się z nimi rozprawić i pokazać ile kosztuje wykończenie mieszkania.

Po pierwsze: kuchnia i łazienka

Te dwa najdroższe pomieszczenia determinują dość istotnie rozkład kosztów. Każde mieszkanie będzie mieć kuchnię i łazienkę – i to co najmniej jedną. W naszym artykule na temat budżetu 1000zł/m2 robiłyśmy porównanie zestawienia kosztów dla mieszkania o powierzchni ok. 60m2. Tak wtedy przedstawiały się statystyki:

mieszkanie 60 m2 rzut
ŁAZIENKA – 10 165zł
0%
BUDŻETU
KUCHNIA – 17 778zł
0%
BUDŻETU

Powyższy podział procentowy dotyczył łącznego budżetu 60 000zł. A co się stanie jeśli przy wyborze takich samych materiałów jak w powyższym przykładzie, chcemy urządzić mieszkanie o powierzchni 50m2? Albo 70? A jeśli mamy 40? Załóżmy, że na kuchnię i łazienkę w takim razie wydamy tę samą sumę. Co za tym idzie procent wykorzystania budżetu przy kwocie 1000zł/m2 ŁĄCZNIE wygląda następująco:

MIESZKANIE 40M2
0%
BUDŻETU
MIESZKANIE 50M2
0%
BUDŻETU
MIESZKANIE 70M2
0%
BUDŻETU

Jak widać ilość budżetu do przeznaczenia na te dwa pomieszczenia zmienia się w dość istotny sposób wraz z powierzchnią. Natomiast w samym wyposażeniu duże różnice nie wystąpią. W większym mieszkaniu może zmieszczą się dodatkowe 2 szafki kuchenne i 1mb blatu roboczego więcej ale to raczej wszystko. Co więcej rozmiary łazienek są również raczej zbliżone, więc różnice w ilości płytek do wykorzystania będą bardzo symboliczne. W konsekwencji nie załamią tu raczej naszej statystyki.
Co za tym idzie, jeśli kupujesz mieszkanie o bardzo małej powierzchni rozważ, że budżet w przeliczeniu na m2 powierzchni powinien być wyższy.

WNIOSEK: Na mieszkanie o mniejszej powierzchni należy przeznaczyć większe fundusze /m2

Po drugie: ilość pomieszczeń

Tutaj pokażemy przykłady z trochę większych nieruchomości. W tym wypadku do porównania użyjemy 2 mieszkań, w skład których wchodzą następujące pomieszczenia:
– hol z salonem i kuchnią
– 3 sypialnie
– 2 łazienki
– pomieszczenie gospodarcze / garderoba

Przyjrzyjmy się zestawieniu powierzchni. Podczas gdy w mniejszym apartamencie mamy łączną powierzchnię łazienek 8,2m2, w większym jest to 9,8m2. Tak więc różnica znowu nie jest duża. Ponadto w kuchni w mniejszym apartamencie mamy zaledwie 1 metr bieżący szafek mniej, więc rozmiarowo kluczowe pomieszczenia w obydwu wariantach są do siebie bardzo zbliżone. Dla pokazania jak wygląda rozkład całego budżetu za m2 przyjmiemy ten sam budżet na wykończenie obu mieszkań – 120 000zł. 

MIESZKANIE – POW. 84M2

BUDŻET
ZA M2
KUCHNIA – 23 000zł
0%
BUDŻETU
ŁAZIENKA – 2x 10 165zł
0%
BUDŻETU
POZOSTAŁO
0%
NA RESZTĘ POMIESZCZEŃ

MIESZKANIE – POW. 120M2

W tym porównaniu przyjęłyśmy także inną sumę na wykończenie kuchni ze względu na jej wielkość, bazując na wycenie w IKEI zakładającej:
– fronty zabudowy dolnej i wysokiej BODBYN, szafki wiszące z frontami EKESTAD wraz z uchwytami, okuciami i panelami maskującymi – 11229,99zł
– blat laminowany EKBACKEN – 687zł
– piekarnik i mikrofala MATTRADITION -999zł + 999zł
– lodówka TINAD – 1999zŁ
– zmywarka LAGAN – 1199zł
– płyta indukcyjna SMAKLIG – 1299zł
– zlewozmywak + bateria HAVSEN +GAMLESJON – 499zł + 399zł
– oświetlenie pod szafkami – 164,99zł
– płytki nad blatem ok. 3m2 – 450zł
– montaż i transport – ok. 3000zł

W konsekwencji mamy łącznie 22924,98zł.

BUDŻET
ZA M2
KUCHNIA – 23 000zł
0%
BUDŻETU
ŁAZIENKA – 2x 10 165zł
0%
BUDŻETU
POZOSTAŁO
0%
NA RESZTĘ POMIESZCZEŃ

Wydając jednakowe kwoty na urządzenie kluczowych pomieszczeń poświęcamy na nie 36% całego budżetu w obu przypadkach. Koszt wyposażenia również będzie zbliżony, skoro ilość sypialni jest taka sama. Oczywiście różnica wystąpi w ilości posadzki oraz ilości metrów ścian do malowania. Natomiast w większym mieszkaniu nadal postawimy jedną sofę (ewentualnie ciut większą), jeden stół i komplet krzeseł. Mimo wszystko w mniejszym apartamencie kwota za m2 wychodzi prawie o połowę wyższa.

WNIOSEK: Ilość pomieszczeń w stosunku do powierzchni ma znaczący wpływ na budżet.

Po trzecie: standard wykończenia

Jeśli konieczne są oszczędności to najłatwiejszym miejscem do ich znalezienia jest zmiana materiałów wykończeniowych na tańsze. Nie mniej działa to oczywiście w obie strony – jeśli interesuje Cię wykończenie na wyższym standardzie, powinno to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie. Tak więc to, ile kosztuje wykończenie mieszkania będzie zależne od ilości dodatkowych udogodnień.
Obecnie na rynku istnieje multum rozwiązań funkcjonalnych, które mogą znacznie poprawić komfort codziennego życia, chociaż nie są tanie. Są to różnego rodzaju systemy kuchenne, rozwiązania do sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, ogrzewanie podłogowe czy wiele, wiele innych. Co za tym idzie warto na wstępie przeanalizować czy są elementy, które koniecznie należy uwzględnić, a mogą mieć wpływ na ostateczny budżet. To samo dotyczy oczekiwanej jakości materiałów wykończeniowych. Jeśli np. chcesz postawić na naturalne materiały jak drewno czy kamień, to konieczny będzie wiekszy budżet niż przy laminatach. Nawet wizyta w popularnej IKEI czy markecie budowlanym może rozwiać parę wątpliwości dotyczących rozpiętości cenowych.
Poniżej kilka zestawień prezentujących jak wybrany materiał ma wpływ na ostateczną cenę:

Jak widać przy posadzce drewnianej nie tylko cena materiału jest wyższa, ale również klejenie deski jest znacznie droższe niż układanie paneli, które są posadzką pływającą. W efekcie mamy porównanie 320zł/m2 do 120zł/m2.
Znaczne różnice w cenie materiału występują również w przypadku blatów kuchennych. Po lewej mamy blat laminowany z IKEI z imitacją marmuru o łącznym koszcie jak z wyceny kuchni powyżej. Natomiast po prawej możemy porównać cenę blatu wykonanego z konglomeratu o imitacji marmuru. Ponadto nie można zapomnieć, że w przypadku konglomeratu także wszystkie otwory np. pod baterię, zlewozmywak czy płytę kuchenną są droższe do wykonania.

Poza tym inne elementy o dużym wpływie na budżet to np. wykonywanie stolarki na wymiar vs gotowe szafy i kuchnie. Kolejnym przykładem są rozwiązania sieciówkowe lub projektowane na zamówienie. Również sprzęty AGD mają bardzo duży wachlarz cen.

WNIOSEK: Zastanów się jaki standard wykończenia Cię interesuje

Po czwarte: ilość zmian w układzie mieszkania

Tu znowu wróćmy do naszego modelowego mieszkania o powierzchni 60m2. Przy założeniu, że wprowadzamy się do „zastanego” układu, główne prace jakie są do wykonania to:
– ułożenie posadzki
– montaż drzwi
– wykończenie łazienki (ułożenie kafli, montaż ceramiki i armatury)
– malowanie ścian i sufitów
Nawet przy ograniczonych zmianach kwota robocizny i podstawowych materiałów wynosiła ok. 16500zł bez włączenia montażu podłogi i drzwi. Każda zmiana hydrauliki, elektryki czy układu ścian będzie dodatkowym kosztem i to sporym. Dla porównania przy mieszkaniu o wielkości ok. 90m2 dostosowanie elektryki po zmianach układu funkcjonalnego to może być w przybliżeniu nawet 90 punktów (liczą się osobno gniazdka, punkty oświetkleniowe i włączniki). W efekcie daje to około 9000zł (100zł/punkt).

Czasem odpowiedzią na to są zmiany aranżacyjne na etapie kupna mieszkania (o tym kiedy warto je wykonać pisałyśmy TUTAJ ). Jeśli nie zostały wykonane wcześniej, warto pamiętać, że dostosowanie wszystkiego do wygodny użytkowników będzie również podnosiło cenę wykończenia. Co za tym idzie to ile wtedy kosztuje wykończenie mieszkania będzie uzależnione od rozległości tych zmian.

WNIOSEK: Zmiany w instalacjach wymagają większego budżetu.

Po piąte: kompleksowość zlecenia

W wielkim skrócie nie zawsze mniej znaczy taniej. To ma swoje odzwierciedlenie w cenach wszystkich usług, które będą potrzebne na etapie wykończenia. Zaczynając od ceny projektu – kompleksowa usługa jest korzystniejsza w przeliczeniu za m2 niż kupno projektu np. samej łazienki, a kończąc na wszystkich innych podwykonawcach. Podobnie zamawianie większej ilości mebli u stolarza daje większe pole do popisu przy negocjacji ceny. W związku z tym również dużo łatwiej znaleźć chętnego do podjęcia się zlecenia niż przy pojedynczej szafce. To samo tyczy się prac budowlanych. Niezależnie czy należy przerobić instalację hydrauliczną w dwóch punktach czy w sześciu, wymaga to zaangażowania specjalisty, którego dojazd również będzie kosztował.
Z tego względu jako projektanci polecamy ekipy podejmujące się wszystkich prac. Rozbijanie wykończenia na dużą ilość branż na własną rękę jest najczęściej droższe i zajmuje więcej czasu.

WNIOSEK: Kompleksowe zlecenia mają niższą cenę za m2

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze podsumowanie rozwiało trochę wątpliwości i wyjaśniło dlaczego mieszkanie mieszkaniu nie równe i dlaczego odpowiedź na pytanie ile kosztuje wykończenie mieszkania jest tak rozmyta. Dlatego przy planowaniu budżetu warto zacząć od przeanalizowania swoich potrzeb, bo żadne porównanie do znajomych czy znajomych znajomych może być nieadekwatne i wywołać jedynie niepotrzebną frustrację.
Natomiast najtrudniejsze do przewidzenia kwestie jak ceny materiałów czy wykonawstwa polecamy zostawić projektantom:) Jeśli będziesz znać swoje oczekiwania, to dobry projektant sam określi jakiego rodzaju materiały zaproponować. Co więcej doradzi jaka ilość zmian będzie możliwa do wykonania, by budżet był realizowalny ;)