Sytuacja jest jaka jest, więc postanowiłyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy zdalne projektowanie wnętrz jest możliwe. O ile ktoś nie planuje obecnie przeprojektowywać mieszkania w celach hobbystycznych, z nudów czy potrzeby zmiany stylu, to dla niektórych jest to konieczność związana z dawno planowaną inwestycją. Jeśli więc masz wątpliwości czy nie wykazujesz się brakiem odpowiedzialności martwiąc się o opcję „wanna czy prysznic” podczas gdy świat walczy z koronawirusem, my zdejmiemy z ciebie odrobinę tego brzemienia i pokażemy, że nie tylko się da, ale co więcej – to nie musi być gorsza opcja.
Tak więc postaramy się przedstawić jakimi narzędziami obecnie dyponujemy, które są w stanie nas w tym wesprzeć, by projekt dało się pokazać i omówić bez wychodzenia z domu. Na szczęście technologia przychodzi nam tu mocno z pomocą. Tak więc odpalcie sobie (drugą?) kawkę i zaczynamy :)

 

Zamiast spotkania…

Dla tradycjonalistów oczywiście spotkanie face-to-face jest najwygodniejszą i najbardziej „ludzką” formą komunikacji. Mimo, że wszystkie narzędzia, które zaraz opiszemy są naszą codziennością od długiego czasu, to jednak wciąż te spotkania nie zostały wyparte ze stałego grafiku naszej pracy. Ale czasy zmuszają do kreatywności i jesli sądzisz, że praca z projektantem ogranicza się w większości do spotkań, to udowodnimy, że jest dokładnie odwrotnie.
Znaczna część komunikacji na linii klient-architekt odbywa się tak czy inaczej przez telefon/maila. Dlaczego? Na etapie pracy nad projektem pojawia się milion drobnych pytań i detali, które trzeba omówić. To samo tyczy się ofert i wprowadzania drobnych poprawek. Chwycenie za telefon jest pierwszym odruchem, który pozwala nam usprawnić działanie. Często w tych drobnych szczegółach jesteśmy w stanie uzyskać szybkie odpowiedzi na łatwe pytania i „popchnąć” projekt sprawniej do przodu. Spotkania najczęściej podsumowują te elementy lub omawiają grubsze problemy.
Nie mniej, spotkania podsumowujemy notatkami wysyłanymi mailowo, by mieć łatwy dostęp do podjętych decyzji. Niestety rzeczy powiedziane na spotkaniu czy nawet przez telefon, szybko umykają. W kontekście realizacji prowadzonych czasem przez wiele miesięcy ciężko jest te wszystkie detale spamiętać. Tak więc, głowa do góry, nawet przychodząc na spotkanie nie unikniesz maili i telefonów ;)

A co z omówieniem koncepcji projektowej?

Dobra, dobra, ale o ile łatwo sobie wyobrazić ustalanie wytycznych do projektu czy omawianie wyceny drzwi, to jak radzimy sobie z pokazaniem projektu? Tu technologia biegnie na ratunek i nam to zdalne projektowanie wnętrz ułatwia! Mamy obecnie szereg narzędzi, które nie tylko pomagają nam w pokazywaniu projektu na spotkaniu  ale również wyłącznie online.

Zdalny pulpit

Zdalne pokazywanie pulpitu pozwala nam na pokazanie dokładnie tego samego, co zazwyczaj pokazujemy na spotkaniu w naszym biurze. A mianowicie modelu 3d mieszkania i kosztorysu/katalogów z materiałami.
Można korzystać w tym celu z wielu narzędzi, od Zdalnej Pomocy wbudowanej w system Windows, Microsoft Teeams, Team Viewera, po dodatki do Chrome’a. Opcji jest multum. Najważniejsze, że w kilku kliknięciach możesz mieć wgląd na udostępniony przez nas komputer, na którym na żywo (obraz+głos) omawiamy zastosowane rozwiązania. 

Omawianie modelu 3d

Bardzo ważnym dla nas elementem przy pokazywaniu koncepcji jest omawianie przygotowanego modelu 3d danego projektu. Daje on więcej możliwości niż sama wizualizacja, bo pozwala na obejrzenie projektu z każdej strony. Oglądamy całość dowolnie za pomocą kamery, z perspektywy użytkownika. My pracujemy na programie Sketchup, który ma dodatkowo kilka przydatnych funkcji i ułatwia zdalne projektowanie wnętrz.
W takim modelu ujmujemy proponowane materiały jak posadzki, płytki, okładziny ścian, a także sugerowane wyposażenie. Wszytko jest budowane na podstawie zdjęć materiałów udostępnianych przez producentów. Wprowadzamy rzeczywiste modele mebli i oświetlenia lub bardzo zbliżone jeśli producent takowych nie udostępnia. Pracujemy także na rzeczywistych wymiarach, które można w dowolnej chwili zweryfikować.
Poniżej mała prezentacja jak taki „spacer” wygląda. Filmik pokazuje rzeczywistą pracę na programie, a nie jest nagranym klipem, który odtwarzamy klientom ;)

Sketchup Viewer

W razie, gdyby to było za mało istnieje darmowa aplikacja do oglądania stworzonych w naszym programie modeli 3d o nazwie Sketchup Viewer. Dzięki temu, jeśli udostępniamy model, możecie obejrzeć sobie wszystko jeszcze raz w zaciszu własnego domu. Aplikację można pobrać TUTAJ. To świetne narzędzie nie tylko na zdalne projektowanie wnętrz. Taki model udostępniamy nawet prowadząc spotkania w naszym biurze. Daje to możliwość przemyślenia na chłodno omawianych rozwiązań.

Narzędzia do sharowania plików

Warto również wspomnieć, że podstawą do zebrania do kupy wszystkich materiałów w projekcie są najróżniejsze platformy do sharowania plików. My akurat korzystamy z Onedrive’a. Każdy klient otrzymuje u nas dedykowany folder, udostępniany bez żadnego logowania na pomocą jednego linka. Tam wrzucamy komplety materiałów. Model 3d, wizualizacje, kosztorysy, wyceny, zdjęcia, moodboardy i wiele, wiele innych… Tworzenie plików online umożliwia również szybką wymianę komentarzy do poszczególnych elementów projektu. Oraz oczywiście daje łatwy dostęp do dokumentacji czy podgląd w aplikacji na telefonie. Poza tym wszystko jest ładnie zorganizowane i poukładane. 

studio kreatura czy da się zdalnie zaprojektować wnętrze

A co z materiałami?

No i ostatni element, który może budzić największe wątpliwości, czyli co z próbkami materiałów? Przecież nie da się wybrać wszystkiego przez ekran monitora, prawda? I tu mamy dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że to oczywiście prawda:) Raczej nikt nie chce wybierać w ciemno wszystkich materiałów nie widząc ich i nie dotykając. ALE jest też dobra wiadomość:) Mianowicie baza własnych próbek oraz szereg partnerów, którzy obecnie ulatwiają kwestie wglądu w materiały stosowane w projektach. 

Własna baza materiałów

Dobry projektant z doświadczeniem będzie mieć własną bazę materiałów, które zna, poleca i na których pracuje. W miarę upływu lat ta baza jest wielokrotnie uaktualniana i poszerzana. A więc pozbywamy się wycofanych materiałów i zdobywamy nowe próbki. Tyczy się to absolutnie wszystkiego. Od kamieni, płytek, drewna, fornirów, tkanin, po elementy drobne jak wykończenia zlewów, baterii, oświetlenia, czy nawet… uchwyty kuchenne:D W naszym biurze trochę się już tego nazbierało:)
Zazwyczaj przy pracy zdalnej pracujemy bardzo intensywnie na moodboardach i zdjęciach, a później organizujemy próbki na żywo na jedno podsumowujące spotkanie z klientami*. Od dawna z sukcesem prowadzimy w ten sposób również projekty zdalne w innych lokalizacjach i do tej pory świat się nie zawalił ;) Dla inwestycji powstających w wielu mniejszych miejscowościach jest to często jedyna opcja na dostęp do wszystkich materiałów.

*w obecnej sytuacji może sie ono oczywiście odbyć jak sytuacja się uspokoi ;)

Wsparcie ze strony współpracujących firm

Niemniej ważny element. Nie tylko ułatwia i usprawnia pracę oraz przygotowywanie wycen do projektów. Również niesamowicie poszerza bazę tego, czego nie da się mieć w biurze, by nie zwariować i nie utonąć w gąszczu różnych próbek:) Nawet w trudnych czasach kryzysu możemy liczyć na obejrzenie zdjęć z showroomów lub magiczną materializację tego co potrzebne w naszym biurze ;)

Podsumowanie

Oczywiście ilość rozwiązań umożliwiających obecnie niewychodzenie z domu jest przeogromna. My ograniczyłyśmy się tutaj jedynie do tych, które stosujemy od dawna w naszej pracy. Od dawna były one testowane w projektach, które prowadzimy na odległość w całej Polsce, więc wszystkie z tych opcji zostały już wielokrotnie sprawdzone.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać chociaż część wątpliwości dla tych z Was, którzy stoją obecnie przed tym trudnym wyzwaniem i w czasach niepokoju muszą zorganizować swoje miejsce do życia w dawno wyczekiwanym mieszkaniu. Tak więc jak najbardziej zachęcamy do udziału w akcji #zostańwdomu i głowy do góry, DA SIĘ zdalnie zaprojektować wnętrze ;)

A skoro jesteś na etapie planiowania i druga kawa to za mało, zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów, np. jak zaplanować budżet na urządzenie mieszkania (TUTAJ).