Dziś powracamy do tematu jak przygotować się do odbioru mieszkania, o którym pisałyśmy już we wcześniejszym artykule. Jeśli chciałbyś przeczytać pierwszą część zapraszamy TUTAJ.

Jeśli nie masz wyjścia i z różnych przyczyn odbioru inwestycji będziesz musiał dokonać sam, polecamy Ci przygotowanie listy rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Postaraj się, aby nic Cię nie rozpraszało i po kolei odhaczaj wykonane punkty. Pamiętaj również o tym, aby zawsze umawiać się na odbiór w ciągu dnia. Przy sztucznym świetle niektóre istotne mankamenty mogą umknąć Twojej uwadze. Do sporządzenia listy najważniejszych rzeczy poprosiłyśmy o pomoc Pana Juliusza Koperskiego- na co dzień właściciela firmy Latium zajmującą się kompleksowym wykończeniem wnętrz. Firma posiada w zakresie swoich usług również wizytację i pomoc w odbiorze mieszkań i domów. Po wspólnej analizie powstała poniższa lista najważniejszych tematów.


MUST HAVE-CZYLI ZESTAW MAŁEGO EKSPERTA

Przede wszystkim przygotuj w tym dniu zestaw niezbędnych narzędzi, które ułatwią Ci pracę. Nie zapomnij o akcesoriach do mierzenia takich jak metrówka, dalmierz, poziomica (najlepiej laserowa), łata, zapalniczka. Bardzo przydatne szczególnie do sprawdzenia instalacji elektrycznej będą oprawki z żarówkami (tyle sztuk ile ma być u Ciebie punktów oświetleniowych). NIE WOLNO CI ZAPOMNIEĆ PLANÓW MIESZKANIA! Bez kompletnej dokumentacji nie uda się zweryfikować błędów i zgodności z projektem. 

jak przygotować się do odbioru mieszkania grafika

POWIERZCHNIA MIESZKANIA 

Tu dokładnie pomieszczenie po pomieszczeniu mierzymy długości ścian i powierzchnię. Najlepiej, jeśli wykorzystasz do tego dalmierz laserowy. To urządzenie  znacznie przyspieszy wykonanie zadania i będziesz w stanie zmierzyć długości dokładnie bez pomocy dodatkowych osób. Jeśli powierzchnia jest mniejsza i przekracza margines błędu 2% mamy prawo do reklamacji. Najczęściej przy, takich różnicach możesz umówić się z deweloperem na zwrot kosztów proporcjonalny do brakującego metrażu.


ŚCIANY

Bardzo ważne są również tynki, ich rodzaj jest ściśle określony w umowie deweloperskiej. Najczęściej spotykane obecnie w mieszkaniach są tynki trzeciej klasy tu ich rodzaj i zgodność z zapisem będzie nam ciężko sprawdzić bez fachowca. Podstawą jest aby ściany i sufity w dniu odbioru były suche. Dokładnie przyjrzyj się czy tynk jest równo rozłożony, czy nie ma nigdzie widocznych ubytków, pęknięć i pęcherzyków powietrza. Równość ścian możemy również sprawdzić przy użyciu łaty, którą kolejno przykładamy w różnych kierunkach do ściany (poziomo, pionowo i ukośnie). Szczególną uwagę zwracamy, czy łata przylega równo do ściany na całej swojej długości. Trwałość tynków sprawdzamy lekko stukając w powierzchnię ściany.


PODŁOGI

Są równie ważne jak i ściany do ich sprawdzenia używamy poziomicy. Nie wykrycie krzywizn podłogi może mieć spore konsekwencje w etapie wykończeniowym. Wyrównywanie nierówności przez ekipę remontową na pewno dodatkowo niepotrzebnie obciąży Twój budżet i wydłuży czas remontu.
Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się taras pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na spadek oczywiście w kierunku zewnętrznym dzięki temu wody opadowe zostają odprowadzone z powierzchni tarasu. Ważny jest również rodzaj okładzin, który musi być zgodny z umową.

jak przygotować się do odbioru mieszkania sprawdzenie kątów

OKNA I DRZWI

Stolarka jest ściśle opisana w umowie (czyli jej rodzaj, materiał, model). Zwróć szczególną uwagę czy okna i drzwi nie mają rys. I czy nie są poobijane. Okna i drzwi muszą być dobrze osadzone, nie mogą ocierać się o ościeżnicę. Ich otwieranie powinno przebiegać płynnie  i nie powinny samoczynnie się przymykać.
Bardzo znanym i prostym sposobem na sprawdzenie szczelności okien jest włożenie kartki pomiędzy ramę a futrynę i domknięcie okna. Jeśli jest ono szczelne nie uda nam się swobodnie wyciągnąć kartki i nasze okno test szczelności zalicza z wynikiem pozytywnym.


INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Po pierwsze zacznij sprawdzać czy ilość gniazd, punktów oświetleniowych oraz ich włączników zgadza się i czy są w tym samym miejscu na planie deweloperskim. W gniazdkach prąd możesz sprawdzić używając oprawki z żarówką. Co do punktów oświetleniowych wystarczy również zamontować oprawki z żarówkami, aby dokładnie zweryfikować wszystkie obwody. Mieszkanie musi mieć również instalacje umożliwiające podłączenie telewizji naziemnej, kablowej oraz internetu. Umożliwi Ci to wybór dowolnego dostawcy bez konieczności prowadzenia do tego dodatkowej instalacji. Niestety to, czy gniazda działają ciężko Ci będzie ocenić w dniu odbioru. Możesz jedynie upewnić się, że zostały wymienione w umowie. Zawsze jednak masz prawo dać adnotacje do odbioru dotyczącą niemożności sprawdzenia, co ułatwi Ci to potem zgłoszenie usterki w późniejszym terminie. 

jak przygotować się do odbioru mieszkania sprawdzenie elektryki

WOD-KANY

WOD-KANY czyli instalacja wodno-kanalizacyjna. Sprawdzając ją sami jesteśmy w stanie jedynie określić czy wszystkie punkty pokrywają się z planem. Możemy zwrócić uwagę na jakiej wysokości znajdują się odpływy w miejscach w jakich zaplanowany jest prysznic. Niektórzy deweloperzy na etapie budowy pytają klienta czy planuje instalację odpływu liniowego w poziomie posadzki .    Jeśli umowa z deweloperem uwzględnia przygotowanie instalacji pod stelaż tego typu nie powinna wystawać ponad poziom wylewki.


WENTYLACJA

Na ogół eksperci podczas badania ciągu wentylacji grawitacyjnej wykorzystują urządzenie zwane anemometrem. Jest to miernik służący do precyzyjnego pomiaru prędkości i strumienia przepływu powietrza oraz dokładnego pomiaru temperatury . Jeśli nie posiadasz tego typu urządzenia i nie chcesz narażać się na kolejne dodatkowe koszty na pewno przyda się zapalniczka. Przystaw zapaloną zapalniczkę do kratki wentylacyjnej, płomień powinien wyraźnie odchylać się w jej kierunku co oznacza, że Twoja wentylacja jest sprawna


PROTOKÓŁ

Wszystkie wychwycone przez Ciebie wady muszą znaleźć się w protokole zdawczo-odbiorczym. Do tematu podejdź z dużą dokładnością, ponieważ jeśli nie wpiszesz usterki do protokołu trudniej Ci będzie potem ubiegać się o naprawę lub zwrot kosztów. Każde pomieszczenie powinno być opisane osobno, a cały dokument musi spełnić wszystkie wymogi formalne jak dokładny adres inwestycji, opis nieruchomości oraz dzień i miejsce sporządzenia.

Pamiętajcie! Zanim deweloper przekona Was do podpisania protokołu odbioru mieszkania, jest przed Wami wiele do przeanalizowania i sprawdzenia. Jeśli nie jesteście pewni, czy wszystko uda Wam się samodzielnie i poprawnie wykonać, warto zainwestować w specjalistę. Z takim specjalistą na pewno przejdziecie bezpiecznie całą drogę odbioru. Koszty takiej usługi wynoszą na rynku od 200- 400 zł więc biorąc pod uwagę obecne ceny mieszkań jest to ok. 0,001 % całej inwestycji jaką jest kupno Waszego nowego lokum.
KREATURA
jak przygotować się do odbioru mieszkania kreatura radzi