Kamienica w Sopocie

– Retro w nowej odsłonie –

Metrów
Użytkowników
WYZWANIE:

Re-styling starej kamienicy w Sopocie z elementami retro. Zaplanowanie sypialni z salonem kąpielowym dla właścicieli.

Projekt kamienicy w Sopocie w łagodny sposób łączy w sobie klimat retro z klasycznym stylem wnętrza. We wszystkich pomieszczeniach dominują kobiece pudrowe barwy podkreślone intensywnymi akcentami nadającymi charakterystyczny pazur.

We wnętrzu zachowałyśmy istniejącą drewnianą stolarkę drzwiową, podłogę w jodełkę oraz gipsowe sztukaterie wykonywane na zamówienie i posiadające unikalny wzór we wszystkich pomieszczeniach. Pozostałe elementy jak zastana zabudowa kuchni i łazienki zostały zaprojektowane na nowo.

Istotne dla właścicieli były wprowadzone przez nas zmiany układu. Pani domu marzyła o połączeniu sypialni z łazienką (dawniej stanowiącą osobne pomieszczenie dostępne z korytarza) i stworzeniu dużej garderoby. Udało się nam to dzięki podzieleniu dużego wnętrza na dwie części i wyburzeniu dodatkowego przejścia tworząc komfortową strefę sypialnianą. Pozostałe zmiany były mniejsze: istniejąca jadalnia została zamieniona na bibliotekę, a stół na codzienne posiłki wtopiony w wyspę kuchenną.

W wejściu wita wysoki na prawie 3,5m sufit pomalowany w intensywnym, granatowym kolorze. Nowoczesne dodatki mieszają się z klasycznymi elementami w postaci żeliwnych, rzeźbionych grzejników i antyków. Jasna patchworkowa posadzka z miksem wzorów przechodzi do otwartej kuchni. Jej centrum stanowi duża wyspa pełniąca funkcję codziennego stołu.
Zabudowa kuchenna została wizualnie podzielona na dwie części. Wysokie pojemne słupki w jasnoszarym kolorze zostały nafrezowane w zanikające łuski. Niskie szafki mają gładkie fronty i zostały polakierowane na pudrowy róż przechodzący dalej na ścianę w kuchni. Elementem dodającym elegancji jest blat z konglomeratu imitującego marmur i mosiężne uchwyty. Przestrzeń nad blatem została wykończona płytkami cegiełkami z koronkowym wzorem. Przechowywanie uzupełnia witryna wykonana z wybarwianego na ciemny kolor dębu. Z tego samego materiału został wykonany blat wyspy. Zdecydowałyśmy się na rozróżnienie blatów, by wygląd wyspy jak najbardziej zbliżyć do stołu jadalnianego.

Salon i jadalnia to pomieszczenia o stonowanej kolorystyce. W jadalni na całej ścianie została zaprojektowana duża, przeszklona, biała biblioteczka. Przy niej znalazło się miejsce na wygodny szezlong do czytania. Głównym element przyciągającym uwagę jest natomiast tapeta w chmury w formie ryciny zastosowana na suficie, która nadaje wnętrzu bajkowego klimatu. Całe pomieszczenie zostało uzupełnione antykami – kredensem oraz stołem jadalnianym.

Sypialnia jest miejscem wyciszenia, dlatego dominują w niej ciemniejsze barwy ze spokojnym, graficznym muralem nad zagłówkiem tapicerowanego łóżka. Przylegająca do sypialni garderoba wraz z przeszkloną łazienką są królestwem Pani domu. Kobiecego charakteru nadają szafy z frontami z ornamentowego szkła oraz łazienka z wolnostojącą wanną na lwich łapach zaprojektowana jako niewielki salonik kąpielowy. Klasyczny charakter podkreśla marmur i mosiężna, stylizowana armatura.

Projekt pokoju dziecięcego jest dziewczęcy i ponadczasowy – pojemna zabudowa ze spawanym łóżkiem domkiem w środku została tak zaprojektowana, by móc dodać kolejny poziom dla rodzeństwa. Projekt szafy również został wykonany w taki sposób, by dwoje dzieci mogło mieć miejsce na swoje rzeczy – każde po swojej stronie. Wnętrze wnęki postanowiłyśmy wykleić tapetą w klasyczne kwiaty w pięknych, delikatnych barwach. Nowoczesne meble dziecięce zostały uzupełnione starym, rzeźbionym biurkiem a ściana naprzeciwko łóżka wyklejona teksturową tapetą do malowania z tłoczonymi kwiatami.

W drugiej łazience postawiłyśmy na kontrastowe połączenie nowoczesnej armatury z retro wzorami, które pojawiają się w części łazienki na tapecie oraz w umywalce nablatowej o malowanym środku. Reszta ścian została wykończona klasycznymi białymi cegiełkami, a kolorystykę wnętrza podbija intensywna posadzka w kolorze dopasowanym do wzorów.


Układ funkcjonalny


Potrzebujesz projektu? Zapytaj o wycenę!
skontaktuj się